Europejską Nagrodę Filmową w kategorii europejska aktorka roku otrzymała Joanna Kulig, która zagrała w "Zimnej wojnie" Pawła Pawlikowskiego. Gala wręczenia nagród Europejskiej Akademii Filmowej odbywa się w sobotę z Sewilli.

Joanna Kulig zagrała jedną z głównych ról w "Zimnej wojnie" Pawła Pawlikowskiego. Wcieliła się tam w młodą dziewczynę, szukającą szczęścia w powstającym zespole ludowym Mazurek (bliskim polskiemu Mazowszu).

"Zimna wojna" to opowieść oparta na polskiej muzyce ludowej, z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku w tle, o miłości dwójki ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale też nie potrafią być razem. Akcja melodramatu, w którym wystąpili także Tomasz Kot, Borys Szyc i Agata Kulesza, rozgrywa się w latach 50. i 60. ub. wieku m.in. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu.

Film Pawlikowskiego jest nominowany do nagród Europejskiej Akademii Filmowej także w kategoriach najlepszy europejski film i reżyser. Pawlikowski odebrał już statuetkę dla najlepszego scenarzysty.

Statuetkę dla najlepszego europejskiego aktora roku otrzymał rywalizujący w kategorii z Tomaszem Kotem Marcello Fonte, odtwórca głównej roli - uprzejmego fryzjera dla psów, który zostaje wciągnięty w mafijne porachunki - w "Dogmanie" Mateo Garrone.

Europejskie Nagrody Filmowe są przyznawane od 1988 roku w kilkunastu kategoriach. Wyróżnienie uchodzi za europejski odpowiednik Oscara.