Dokumentalistka Alina Czerniakowska - twórczyni wielu filmów dokumentalnych m.in. o Janie Pawle II i gen. Auguście Emilu Fieldorfie "Nilu", otrzymała Platynowego Opornika - ogłoszono w niedzielę w Gdyni na finałowej gali XII Festiwalu "Niepokorni Niezłomni Wyklęci".

Nagrodę Platynowego Opornika Czerniakowska otrzymała "za całokształt twórczości, łączącej walory artystyczne i zachowywanie pamięci narodowej". Wyróżnienie wręczył laureatce wiceszef MKiDN Jarosław Sellin, który zapewnił o wsparciu resortu m.in. produkcji filmów dokumentalnych.

"Dobrze, że jest taki festiwal, że nareszcie dzisiaj tutaj był po wielu latach pokazany mój film +Fenomen polskości+, że było tyle ludzi, że było tyle pytań, że przyszły czasy odkrywania historii o żołnierzach wyklętych, o białych plamach polskiej historii powojennej" - mówiła Czerniakowska, dziękując za przyznaną nagrodę i przypominając, że jej film "Fenomen polskości" to opowieść o polskich naukowcach, w tym o prof. Bolesławie Orłowskim.

Alina Czerniakowska - jak podano na festiwalu - zrealizowała ponad 100 filmów dokumentalnych i reportaży upamiętniających polskich bohaterów, utrwalając przy tym wartości patriotyczne i podejmując także tematy trudne, jak np. próba ukarania winnych śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" - dowódcy Kedywu Komendy Głównej AK i organizacji "Nie" walczącej z sowiecką okupacją Polski. Generał "Nil", który był jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy Rzeczypospolitej, Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego, został przez władze komunistyczne skazany na śmierć; wyrok wykonano 24 lutego 1953 r.

"Kiedy dostaję nagrody za swoją twórczość zawsze sobie myślę, że ja – jak każdy z nas – wykonuję po prostu swój zawód – robię to, co do mnie należy, najlepiej jak potrafię. I powiedziałabym wręcz, że nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Swoją zasługę upatruję natomiast w tym, że nigdy nie zmieniłam poglądów i zawsze uparcie walczyłam o prawdę" - powiedziała Czerniakowska w wywiadzie, który opublikowali w katalogu organizatorzy festiwalu.

"Na początku kariery byłam nawet kuszona dobrymi ofertami, by zostać np. prezenterką telewizyjną. Zawsze jednak na takie propozycje odpowiadałam, że będę robiła, co będę chciała. Odkrywałam historie ludzi i zdarzeń wytrwale, tak długo, aż dotarłam do źródeł i przez lata ponosiłam duże konsekwencje takiej postawy – na przykład nie otrzymywałam honorariów, moich filmów nie chciano emitować, trzeba było staczać o nie boje, byłam wielokrotnie przesłuchiwana, wyrzucana z pracy niemal po każdym filmie i przywracana po czyimś wstawiennictwie" - dodała laureatka.

Gala wręczenia nagród na XII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" odbywa się w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej. Najważniejsze z nich to Nagroda Główna w Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych "za znalezienie drogi do opowiadania światu historii uniwersalnych", Nagroda im. rtm. Witolda Pileckiego w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych, która z kolei przyznawana jest "dla najlepszego filmu podejmującego tematy wolnościowe". Ponadto ogłoszony zostanie laureat Złotego Opornika, który wręczany jest za najlepszy dokument w konkursie filmów polskich.

Podczas gali wręczona zostanie również nagroda w konkursie Dokument Radiowy na najciekawsze reportaże o tematyce historycznej oraz nagroda w Konkursie Wideoklipów przyznawana za najlepszy wideoklip dotyczący historii najnowszej.

XII Festiwal NNW, podczas którego poza konkursami filmów dokumentalnych o tematyce historycznej, odbyło się wiele spotkań i dyskusji z udziałem m.in. przedstawicieli IPN i MKiDN, rozpoczął się w czwartek. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.