Kilkanaście filmów najnowszej kinematografii argentyńskiej będzie można zobaczyć podczas rozpoczynającego się w piątek we wrocławskim Kinie Nowego Horyzonty Tygodnia Kina Argentyńskiego.

W programie przeglądu znalazły się filmy argentyńskich reżyserów, które w ostatnich latach były prezentowane na największych światowych festiwalach – poinformowała PAP Magdalena Krzanowska ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Filmem otwarcia będzie „Honorowy obywatel”, obraz Mariano Cohna i Gastona Duprata. „Produkcja została do tej pory zgłoszona przez Argentynę jako kandydat do Oscara, a grający w niej główną rolę Oscar Martinez otrzymał nagrodę na ostatnim festiwalu w Wenecji” - poinformowała Krzanowska. To opowieść o pisarzu, który otrzymał nagrodę Nobla. W rodzimym miasteczku ma odebrać medal oraz spotkać się z ludźmi, o których pisał w swoich powieściach.

Krzanowska poinformowała, że w programie przeglądu znalazły się filmy, które wcześniej nie były pokazywane w Polsce. To m.in.: nagrodzony na festiwalach w Rotterdamie oraz Buenos Aires film „Ślicznotki” - debiut młodej reżyserki Melisy Liebenthal, czy „Paulina” w reżyserii Santiago Mitre – obraz doceniony na festiwalach w Cannes oraz w San Sebastian.

Reklama

Widzowie obejrzą również film „Długa noc Francisco Sanctisa” w reżyserii Francisco Marqueza, będący obrazem argentyńskiej dyktatury z lat 70 XX w. Organizatorzy przeglądu polecają „Jauja” - najnowszych film Lisandro Alonso, jednego z najbardziej radykalnych argentyńskich reżyserów.

Na zakończenie Tygodnia Kina Argentyńskiego zaplanowano pokaz filmu „Sinobrody” w reżyserii Gastona Solnickiego. Film jest inspirowany operą Beli Bartoka „Zamek Sinobrodego”. Polscy widzowie będą mieli okazję spotkać się podczas przeglądu z reżyserem tego filmu.

Przegląd zakończy się 1 grudnia.