Peter Murphy i Brian Eno to największe gwiazdy 8. Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych. Pierwszy zagra akustyczny koncert, drugi pokaże swoją dźwiękową instalację, spotka się z fanami oraz otrzyma nagrodę Człowieka ze Złotym Uchem w uznaniu za „wybitne dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej”. Te dokonania wiążą się z wieloma kultowymi płytami. Eno pracował w studio m.in.: z U2, Talking Heads, Davidem Bowiem, Johnem Cale’em, Coldplay czy Devo. Swoje solowe albumy, już w latach 70., wypełniał ambientem, stając się jednym z pionierów gatunku. Jego ostatnia płyta „The Ship” ukazała się w kwietniu tego roku. Eno przywiezie instalację związaną z tym krążkiem (wernisaż z udziałem artysty 30.10).

Dzień wcześniej z akustycznym koncertem wystąpi Peter Murphy. Jego kariera zaczęła się w 1978 roku, wraz z uformowaniem się zespołu Bauhaus. Kapela, która występowała zaledwie pięć lat (reaktywowała się na trasy koncertowe w 1998 i 2005), stała się legendą gotyckiego rocka i źródłem inspiracji dla takich artystów, jak: Trent Reznor, Chris Cornell, Ian Curtis czy Jello Biafra. Po rozpadzie Bauhausu Murphy rozpoczął solową karierę. Ostatnią płytą, którą wypełnił swoim barytonem i mrocznym dźwiękami, jest „Lion” sprzed dwóch lat. Na łódzkim koncercie zaprezentuje wycinek swojej twórczości oraz klasyki z dyskografii Bauhausu.

Program Soundedit wypełnia też kilka innych koncertów. Swój nowy album „Clashes” zaprezentuje Brodka. Z Berlina z zespołem Atari Teenage Riot przyjedzie Alec Empire. O powstałej na początku lat 90., mieszającej różne gatunki kapeli krytycy mówili „muzyczni terroryści”, oni sami swoją muzykę określają mianem digital hardcore. Po występie z ATR Empire pojawi się z setem didżejskim. Koncerty dadzą także m.in.: Kamp!, A_GIM, Heart & Soul i Raz Dwa Trzy. Gościnnie podczas występu tych ostatnich pojawią się: Brodka, Dawid Podsiadło oraz Kwartet Henryka Miśkiewicza i Orkiestra ICON.

W programie Soundedit znalazły się także pokazy filmów i branżowe warsztaty. Więcej na Soundedit.pl

Soundedit | Łódź, 27–30.10