Firma UKCI podpisała umowę z korporacją internetową ICANN uprawniającą do wprowadzenia pierwszej domeny najwyższego poziomu .ART wyłącznie dla sztuki i kultury.

LONDYN, 31 maja 2016 r. /PRNewswire/ - Firma UK Creative Ideas Limited (UKCI) podpisała pod koniec marca umowę z korporacją internetową, mającą na celu nadanie nazwy i numeru ICANN o wprowadzeniu i ekskluzywnemu wykorzystywaniu domeny najwyższego poziomu .ART (TLD). Do jej wprowadzenia powinno dojść po koniec jesieni 2016 r., domena .ART przedstawia nowe, do tej pory nierozwinięte warunki internetowe własności dedykowane obsłudze społeczności z zakresu sztuki i kultury za pośrednictwem udostępniania infrastruktury poprawiającej i ochraniającej działalność świata sztuki online. Wraz z szerszym wyborem nazw, krótszymi nazwami, bardziej dokładną zgodnością dla wyszukiwania oraz z natychmiastowym połączeniem ze sztuką, świat sztuki otrzyma nowe możliwości większej interakcji ze swoimi odbiorcami w świecie cyfrowym.

"Mamy ogromne szczęście, iż udało nam się zapewnić domenę .ART długoterminowo - powiedział Ulvi Kasimov, założyciel firmy UKCI. - Stoimy na samym początku nowej, ekscytującej fazy innowacji dla sztuki online, a domena .ART stanie się ważnym ułatwieniem dla nowych i przyszłych podmiotów w zakresie sztuki i kultury".

"Naszym celem jest wsparcie istniejących muzeów galerii, artystów, domów aukcyjnych i innych, przy jednoczesnej ochronie i poprawie marek, inspirowanie powstawania nowych organizacji, by tworzyły się na fundamencie własności .ART oraz udostępnianie nazw domen młodszym podmiotom na scenie sztuki, których nazwy nie są już dostępne w ramach innych domen najwyższego poziomu, podmiotom, które chcą być w sposób natychmiastowy łączone ze światem sztuki" - oświadczył John Matson, dyrektor generalny firmy UKCI.

Proces zapewniania domeny .ART rozpoczął się w 2012 r., kiedy to firma UKCI złożyła wniosek o wykorzystywanie domeny .ART na ręce korporacji internetowej ICANN, światowej organizacji pozarządowej, która odpowiada za regulowanie i nadzór nad polityką domen internetowych. W 2014 roku firm ICANN rozszerzyła liczbę domen generycznych najwyższego poziomu wraz z wielkimi miastami takimi jak .nyc i .london, jak również domen branżowych takich jak: .luxury i .guru, podobnie jak domen marek .axa, .bmw i .google. Aktualnie po podpisaniu wspomnianej umowy dojdzie do wprowadzenia domeny .ART pod koniec 2016 roku.

By złożyć wniosek o domenę .ART lub w celu uzyskania szczegółowych informacji o domenie .ART należy odwiedzić witrynę www.dotart.domains.

O domenie .ART

Firma UK Creative Ideas Limited z siedzibą w Londynie jest odpowiedzialna za rozwój i wprowadzenie domeny .ART. Założyciel UKCI pan Ulvi Kasimova jest pionierskim przedsiębiorcą, który w 2014 roku został nagrodzony przez Magazyn Forbes jako jeden z czołowych rosyjskich przedsiębiorców. Pan Kasimov jest członkiem Rady Zarządu Moskiewskiego Muzeum Sztuki Multi-Media Art Museum, sponsorował wiele znaczących wystaw i publikacji, wraz z wystawą sztuki rosyjskiej z prywatnych kolekcji "Russian Art from Private Collections: Borovikovskiy to Kabakov", która odbywała się w 2012 roku w Galerii ABA w Nowym Jorku. John Matson, dyrektor generalny firmy UKCI był uprzednio Menedżerem Wykonawczym firmy Architelos oraz partnerem spółki Ernst & Young i KPMG, gdzie służył organizacji ICANN jako doradca w ramach nowego programu gTLD. Dla uzyskania szczegółowych informacji można odwiedzić witrynę www.dotart.domains.

ICANN

Korporacja internetowa nadająca nazwy i numery (ICANN) jest organizacją pozarządowej, której zadaniem jest wspomaganie zapewniania stabilnego, bezpiecznego i jednolitego globalnego Internetu. By połączyć się w sieci Internet z inną osobą, konieczne jest wprowadzenie na swoim komputerze adresu, nazwy lub numeru. Adres ten musi być niepowtarzalny, w taki sposób, by komputery wzajemnie się odszukały. ICANN wspomaga koordynację i nadzoruje unikatowe identyfikatory na całym świecie. Firma ICANN została założona w 1998 roku jako pozarządowa organizacja pożytku publicznego i społeczność tworzona z uczestnikami z całego świata. ICANN i jej społeczność pomagają w zapewnieniu bezpiecznego, stabilnego i wzajemnie powiązanego Internetu. W ten sposób wspierana jest konkurencja oraz tworzona polityka systemu nazewnictwa dla najwyższego regulaminu Internetu, co ułatwia wykorzystywanie pozostałych, niepowtarzalnych identyfikatorów internetowych. By uzyskać szczegółowe informacje należy odwiedzić witrynę: www.icann.org.