Spektakl "Balbaryk i złota piosenka" otworzy w piątek w Szczecinie szóstą edycję teatralnego festiwalu Mały Kontrapunkt. Z myślą o młodych widzach przygotowano kilka spektakli i warsztaty, na których będą mogli m.in. sami stworzyć teatralną lalkę.

Festiwal rozpocznie spektakl, który kilka tygodni temu miał premierę - "Balbaryk i złota piosenka", czyli adaptacja sceniczna jednej z bajek szczecińskiego pisarza Artura D. Liskowackiego - powiedziała PAP Barbara Popiel z Teatru Lalek Pleciuga. Jak dodała, spektakl będący koprodukcją Pleciugi i Małego Kontrapunktu to bardzo dobra propozycja dla dzieci od lat 7.

W programie znalazło się także przedstawienie "Humoreska" Szczecińskiej Grupy Improwizacyjnej "Pod Pretekstem". To improwizowany spektakl, w którym dzieci aktywnie uczestniczą i decydują, w jaki sposób potoczą się przygody bohatera - powiedziała Popiel. Jak dodała, spektakl pokazywany jest od 2015 r. i ani razu nie zakończył się w ten sam sposób.

Dla najmłodszych widzów przygotowano m.in. dwa spektakle Pleciugi "A kuku" - o oczekiwaniu na narodziny oraz o pierwszych chwilach niemowlęcia i "Rosnę" o przygodach małego krokodyla.

W spektaklach dla najmłodszych słowa są ograniczone do minimum, a oddziałują przede wszystkim przez dźwięki, ruch i barwy - powiedziała Popiel. Jak dodała, tutaj także dzieci aktywnie uczestniczą w toczących się spektaklach.

W ramach Małego Kontrapunktu w Teatrze Kana zaplanowano także czytanie filozoficznej komedii "Trik Patricka" adresowanej do widzów powyżej 10 lat.

Oprócz spektakli Mały Kontrapunkt to również bogaty program warsztatów, na których dzieci będą miały okazję stworzyć własnoręcznie lalkę teatralną, czy lizaki.

Mały Kontrapunkt potrwa do najbliższej niedzieli. Jego organizatorem jest Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie.

Teatralny festiwal dla dzieci poprzedza 51. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt, którego oficjalne otwarcie odbędzie się we wtorek 19 kwietnia. W tym roku na widzów czeka kilkadziesiąt spektakli, w tym 11 konkursowych - z czego pięć zagranicznych.

Kontrapunkt to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Eksponuje najnowsze nurty i poszukiwania teatru, konfrontuje przykłady różnorodnych stylistyk i języków teatralnej wypowiedzi, dokonania uznanych twórców z interesującymi eksperymentami początkujących artystów.

Program i szczegóły festiwalu >>>