Dzisiejszej nocy po raz 88. w Hollywood zostaną wręczone nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Faworytami w kategorii film roku są obrazy "Zjawa", "Spotlight" oraz "The Big Short". W kategoriach aktorskich wymienia się między innymi Leonardo DiCaprio, Sylwestra Stallone, Brie Larson.

Opowiadający historię amerykańskiego trapera i odkrywcy Hugh Glassa film "Zjawa" otrzymał największą liczbę 12 nominacji. Obraz ten ma szansę na Oscara nie tylko w kategorii film roku ale również za reżyserię i za najlepsza rolę męską dla Leonardo DiCaprio.

Według krytyków o tytuł filmu roku powalczą też Spotlight, który dotyczy skandalu seksualnego w amerykańskim w Kościele Katolickim oraz poświęcony kryzysowi finansowemu z 2008 roku obraz "The Big Short".

W kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca faworytką jest Brie Larson, która zagrała w filmie "Pokój". Charlotte Rampling raczej pogrzebała swoje szanse wypowiedzią, że czarnoskórzy aktorzy nie zasłużyli w tym roku na nominacje.

Najbardziej kasowy film ubiegłego roku - "Gwiezdne Wojny" dostał 5 nominacji - wszystkie w tak zwanych kategoriach technicznych, w których jest faworytem.

Na zwycięzcę wśród filmów zagranicznych typowany jest nagrodzony "Złotym Globem" węgierski film o Holocauście "Syn Szawła".