To jeden z najmocniejszych obrazów, pokazywanych w ramach 15. Międzynarodowego Festiwalu "Watch Docs" w Warszawie. W środę, 9 grudnia o godz. 19.30 w kinie Muranów pokaz filmu "W kranie karteli" w reżyserii Matthew Heinemana, opowiadającego o działającej w Meksyku grupie samoobrony, przeciwstawiającej się wszechwładzy brutalnych karteli narkotykowych.

Jak mówi IAR dyrektor programowy festiwalu Konrad Wirkowski, film opowiada historię trudnej walki grupy osób, nie tylko z handlarzami narkotyków, ale też ze skorumpowanymi władzami. Bo gdy okazało się, że organizacja samoobrony zbyt urosła w siłę, zaczęła się nią interesować również policja, znacznie utrudniając jej działalność i prześladując jej członków.

Wirkowski dodaje, że film pozwala zorientować się, jak wygląda codzienne życie w Meksyku w cieniu korupcji i zepsucia. "Tam często nie wiadomo kto jest kim, czy władze, policja i wojsko służą społeczeństwu, czy może wspierają interesy karteli narkotykowych" - wyjaśnia.

Rozmówca IAR podkreśla, że twórca filmu Matthew Heineman towarzyszył członkom grupy samoobrony w akcji, stąd w obrazie wiele wątków sensacyjnych - tajnych spotkań w dżungli czy pościgów.

Na festiwalu "Watch Docs" pokazywane są filmy dotyczące szeroko pojętej tematyki ochrony praw człowieka. Więcej informacji na stronie www.watchdocs.pl.