Tradycyjnie główną część Warszawy Singera stanowią koncerty
Po Biłgoraju i Leoncinie tegoroczna edycja Festiwalu Singera dotarła do Radzymina i Warszawy. Dzisiaj (21.08) w Radzyminie z recitalem wystąpi Sława Przybylska, która wykona m.in. pieśni hebrajskie. Atrakcją tego dnia w stolicy będzie z kolei spektakl Teatru Żydowskiego „Dybuk” w reżyserii Mai Kleczewskiej. Przedstawienie będzie można obejrzeć również na przełomie sierpnia i września.
Tradycyjnie główną część Warszawy Singera stanowią koncerty. Już w sobotę przy Teatrze Studio koncert, z repertuarem specjalnie przygotowanym na ten festiwal, da Marek Dyjak. Po nim odbędzie się ceremonia zakończenia szabatu, czyli Hawdala. Tradycyjne pieśni szabatowe z towarzyszeniem chóru Binyamin zaprezentują wybitni kantorzy Alberto Mizrahi (USA) oraz David Weinbach i Ushi Blumenberg z Izraela. Kantorzy wystąpią też dzień później w Synagodze im. Nożyków. Ciekawie zapowiadają się poniedziałkowe koncerty Macieja Trifonidisa, który wraz z towarzyszącymi muzykami zaprezentuje melodie przedwojennej ulicy Gęsiej, oraz inauguracja Singer Jazz Festival. Zagrają Albert Beger (Izrael) oraz Oleś Brothers. W kolejne dni wystąpią jeszcze m.in. Grzegorz Turnau, Joshua Nelson, Tango Klezmer z Argentyny, Katy Carr & The Aviators, Karolina Cicha, The Love And Beauty Seekers & Albert Bege oraz Jazzpospolita. Z kolei w najbliższą środę na wspólnym koncercie „Swinging Jewish Warsaw” pojawią się Kayah, Katarzyna Nosowska, Gołda Tencer oraz Jan Smoczyński. Ten ostatni odpowiada za muzyczne przygotowanie tego koncertu. Przeważać na nim będzie jazz z elementami muzyki żydowskiej. Z kolei w następną niedzielę na placu Grzybowskim koncert da jedna z największych gwiazd imprezy, Matisyahu. Zagra m.in. materiał ze swojej ostatniej płyty „Akeda”.
Warszawa Singera to także pokazy filmowe (w kinie Iluzjon), spacery, wykłady, wystawy (m.in. w muzeum Polin) i czytania performatywne sztuk czy komiksu Joanna Sfara „Kot rabina”. Szczegółowy program imprezy na FestiwalSingera.pl.
Warszawa Singera potrwa do 1 września