Teatr Dramatyczny zaprasza na projekcję „Walizki” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Pokaz odbędzie się 22 lipca o godzinie 20:00 na Scenie im. Haliny Mikołajskiej. Wstęp wolny.

„Walizka” to bezdyskusyjny zwycięzca tegorocznego festiwalu Dwa Teatry. Zdobyła nagrodę „Grand Prix” dla najlepszego spektaklu Teatru TV (za reżyserię Wawrzyńca Kostrzewskiego i role Adama Ferencego oraz Krzysztofa Globisza). Wojciecha Płóciennika nagrodzono za zdjęcia, a Ewę Gdowiok za scenografię, ponadto Małgorzata Sikorska-Miszczuk otrzymała nagrodę za „oryginalny współczesny polski tekst dramatyczny” a Marta Król honorowe wyróżnienie aktorskie.

Spektakl wyreżyserował Wawrzyniec Kostrzewski, który w Teatrze Dramatycznym wystawił „Cudotwórcę”, „Rzecz o banalności miłości” i „Wszystkich moich synów”. Jest również reżyserem Kabaretu na Koniec Świata. W „Walizce” występuje trójka aktorów Teatru Dramatycznego – Adam Ferency, Halina Łabonarska i Marta Król oraz Krzysztof Globisz i Łukasz Lewandowski.

Bohater przedstawienia Fransua Żako nigdy nie poznał swojego ojca. W poszukiwaniu prawdy o korzeniach trafia do paryskiego Muzeum Zagłady. Tam, na jednej z walizek z Auschwitz rozpoznaje nazwisko ojca. Prawda, której szukał przez całe życie, nagle uderzy w niego z niebywałą siłą. Przed oczami bohatera przepłynie całe życie: dziecięce wspomnienia, sny, spotkania i podróże.

„Małgorzata Sikorska-Miszczuk zaproponowała rodzaj awangardowej podróży, małą Odyseję człowieka, który w krótkim czasie odkrywa prawdę o samym sobie. Jest to próba opowieści o Holokauście poprzez indywidualną historię.” - mówi reżyser „Walizki”.

"Wizje Kostrzewskiego mają iście ekspresjonistyczny rodowód. Szkatułkowa konstrukcja przestrzeni nadaje opowiadanej historii lekkość, która równoważy ciężar poruszanego tematu. Spektakl Kostrzewskiego można uznać za najciekawsze przedstawienie „Teatroteki” także ze względu na innowacyjne użycie danych narzędzi filmowych" – pisał Szymon Spichalski w "Teatrze".

Scenografia: Ewa Gdowiak
Muzyka: Piotr Łabonarski
Montaż: Jakub Motylewski
Kostiumy: Elżbieta Radke
Zdjęcia: Witold Płóciennik
Kierownictwo produkcji: Paweł Mantorski
Dźwięk: Michał Robaczewski, Tomasz Wieczorek

Producentem spektaklu jest WFDiF w ramach projektu Teatroteka WFDiF.

22 lipca, godzina 20:00 | Scena im. Haliny Mikołajskiej | Wstęp wolny