Muzykę Becka Hansena można interpretować na wiele sposobów. Pokazuje to składanka jego piosenek w wersjach m.in. Norah Jones i Marca Ribota

Dwa lata temu Beck Hansen zaskoczył muzyczny świat i to nie po raz pierwszy. Tym razem jednak nie swoimi dźwiękami, a książką, a właściwie zbiorem nut. Wydał zbiór „Beck Song Reader”, z którego skorzystać mógł każdy i nagrać własną interpretację tego, co napisał Beck. Skorzystali m.in. tacy mistrzowie jak Jack White, Norah Jones, Jarvis Cocker czy Marc Ribot. Efekt ich pracy możemy usłyszeć na krążku „Beck Song Reader”.

Jak zdradził Beck w wywiadzie dla amerykańskiego wydawcy „Beck Song Reader” McSweeney’s: „Na początku lat 90. otrzymałem zapis nutowy na pianino i wokal jednego z moich pierwszych albumów. Jego zredukowanie do takiej wersji wydało mi się wtedy abstrakcyjne. Od tego czasu zacząłem jednak myśleć o napisaniu właśnie w ten sposób piosenek. Bez aranżacji, a otwartych na interpretacje”. Po latach Beck powrócił do tego pomysłu. Także z powodu piosenki „Sweet Leilani”. O tym utworze Beck wspomina we wstępie napisanym do wydanego właśnie na CD „Beck Song Reader”. Muzyk poznał historię numeru, a właściwie jego zapisu i niezwykłej popularności. Kompozycja Binga Crosby’ego z 1937 roku rozprzestrzeniła się po USA w kilkudziesięciu milionach kopii właśnie w zapisie nutowym. To doprowadziło do tego, że grano ją niemal w każdym domu w Stanach, a do tego w setkach różnych interpretacji. Beck postanowił powrócić do tej pierwotnej jak na dzisiejsze czasy formy dystrybucji muzyki. Wydając dwa lata temu zapis nutowy „Beck Song Reader”, autor mówił, że interpretatorom pozostawia wolną rękę. Na ponad 100 stronach rozpisał 20 piosenek. Mogliśmy je usłyszeć m.in. w Polsce, bo za interpretacje nut wzięli się muzycy skupieni wokół wytwórni Lado ABC, m.in. Marcin Masecki, Macio Moretti i Olo Walicki.