W piątek (11.09.) odbędzie się koncert "Gramy dla Białorusi" stanowiący gest polskiej solidarności z walczącymi o demokrację Białorusinami. Na scenie wystąpią polscy i białoruscy artyści m.in. Edyta Górniak, Stanisław Sojka, Volski czy Weranika Kruchlowa. Wydarzenie emitowane będzie m.in. przez TVP Kultura i TVP2.

Podczas piątkowego koncertu gwiazdy polskiej sceny muzycznej, m.in.: Edyta Górniak, Katarzyna Cerekwicka, Stanisław Sojka, Sławek Uniatowski wykonają utwory Jacka Kaczmarskiego, Marka Grechuty, Czesława Niemena i innych uznanych twórców.

Obok gwiazd polskiej estrady na scenie wystąpią goście specjalni koncertu - znani artyści z Białorusi: Volski, Weranika Kruchlowa i Kriwi, Shuma, Wiktor Szalkiewicz oraz Zmicier Wajciuszkiewicz (stypendysta zarządzanego przez NCK programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. Gaude Polonia w 2016 r.). Artystom podczas występów towarzyszyć będzie Kukla Band – orkiestra pod dyrekcją Zygmunta Kukli, odpowiedzialna za aranżację i oprawę muzyczną wydarzenia.

Koncert uświetni występ pochodzącego z Białorusi Maxima Woitiuli, pierwszego tancerza Polskiego Baletu Narodowego. Dopełnieniem widowiska będą wizualizacje i nagrania z trwających na Białorusi protestów.

Organizatorzy przekazali, że koncert jest "wyrazem solidarności z naszymi sąsiadami z Białorusi, którzy w ostatnich tygodniach z ogromną determinacją i odwagą, nie zważając na represje i zagrożenia, głośno domagają się demokracji i wolności, tak jak Polacy podczas karnawału Solidarności, gdy strajki, protesty i starcia z policją były codziennością polskich obywateli". "Wtedy, w 1980 roku, gdy w Polsce rodziła się Solidarność i w kolejnych latach, szczególnie podczas stanu wojennego, w naszej drodze do demokracji ludzie na całym świecie okazywali nam wsparcie i pomoc, podtrzymywali nadzieję. Solidarność poruszyła lawinę przemian ustrojowych 1989 r. w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Dziś naszym obowiązkiem jest wsparcie demokratycznych i wolnościowych dążeń innych społeczeństw i przekazanie na wschód idei solidarności społecznej, która przekracza granice" - wskazano w informacji prasowej.

Poinformowano, że kolejny gest solidarności z Białorusią stanowi akcja #lightforbelarus, która odbędzie się z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza i Narodowego Centrum Kultury w najbliższy weekend. 12 i 13 września na budynkach instytucji kultury w Polsce i zagranicą pojawi się iluminacja w kolorach historycznej biało-czerwono-białej flagi Białorusi. Akcja jest otwarta - może wziąć w niej udział każda instytucja i osoby prywatne.

Emisja koncertu "Gramy dla Białorusi" w piątek w TVP Kultura – o godz. 20, w TV Biełsat o godz. 20.35, w TVP Polonia o godz. 21.25 oraz w TVP2 o godz. 22.40.