Akcja #LightForBelarus została zainicjowana przez Instytut Adama Mickiewicza, który namówił instytucje kultury, by 12 i 13 września na swoich fasadach wyświetliły barwy historycznej flagi Białorusi - symbolu walki o wolność i demokrację. Swoją solidarność wobec Białorusinów wyrażą m.in. NCK oraz Zamek Królewski w Warszawie. 12 września łamy portalu Culture. pl zostaną ponadto oddane wybitnym białoruskim autorom.

W sobotę i niedzielę, 12 i 13 września, na budynkach instytucji kultury w Polsce i zagranicą pojawi się iluminacja w kolorach historycznej biało-czerwono-białej flagi Białorusi. Instytut Adama Mickiewicza, we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, postanowił namówić partnerów do okazania Białorusinom solidarności i wsparcia. Akcja #LightForBelarus jest otwarta - może wziąć w niej udział każda instytucja i osoby prywatne.

„Czterdzieści lat temu w Polsce narodziła się Solidarność, ruch, do którego przystąpiło 10 milionów Polaków, walczących o godność, wolność i demokrację. Wspierały ich wówczas liczne środowiska zagraniczne, a symboliczne gesty z Zachodu w niebagatelnym stopniu podnosiły morale Polaków. Dziś, organizując akcję #LightForBelarus, to my pokazujemy solidarność wobec Białorusinów” – mówi Barbara Schabowska, Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

"Gdy nasi sąsiedzi z wielką odwagą oraz determinacją walczą o wolność i demokrację, chcemy ich wesprzeć choćby symbolicznym gestem solidarności" - napisano na Facebooku Zamku Królewskiego-Muzeum w Warszawie.

Organizatorzy przekazali, że do akcji może dołączyć każdy, kto chce okazać poparcie dla wolnościowych dążeń Białorusinów, a "wyrazem wsparcia może być również wywieszenie flagi, plakatu czy podświetlenie okna w symbolicznych kolorach". "Pokażmy wszyscy, że wolność jest naszą wielką, wspólną wartością" - podkreślono.

Osoby, które chciałyby dołączyć do akcji mogą skorzystać z plakatów oraz flag, które udostępniono na stronie Instytutu Adama Mickiewicza: https://iam.pl/pl/dla-mediow/swiatlo-dla-bialorusi

Biało-czerwono-białe barwy od kilkunastu lat są symbolem walki o wolną i demokratyczną Białoruś. Manifestacjom i wiecom towarzyszą również teraz. Po raz pierwszy wprowadzone zostały oficjalnie w 1918 roku, a w latach 1991-1995 roku były oficjalną flagą państwową Republiki Białorusi.

"Pokażmy Białorusinom i Białorusinkom, że międzynarodowa społeczność ludzi kultury wspiera ich dążenia do zmiany!" - zaapelowano.

Białoruscy Autorzy na Culture.pl

Również od soboty, 12 września, na portalu Culture.pl będą publikowane teksty białoruskich autorów. Zaproszenie do współpracy przy cyklu „Białoruś – droga ku wolności” przyjęli m.in. poeta i tłumacz Andrej Chadanowicz, tłumacz i językoznawca Lawon Barszczeuski oraz dziennikarz i pisarz Siarhiej Dubaviec. Autorzy przedstawią swoje spojrzenie na relacje i wzajemne przenikanie się kultur polskiej i białoruskiej, rolę, jaką ludzie kultury i inteligencja odgrywają w bieżących wydarzeniach, oraz podział białoruskiego społeczeństwa.

Andriej Chadanowicz opowie o swojej fascynacji Jackiem Kaczmarskim i o tym, jak „Mury” stały się hymnem białoruskich protestów. Lawon Barszczeuski przybliży dwa budynki, z których jeden symbolizuje dążenia niepodległościowe, a drugi – totalitaryzm. Iryna Halip w rozmowie z Anną Gawiną opowie o udziale białoruskiej inteligencji i roli kobiet w protestach.

Pierwsze teksty cyklu „Białoruś – droga ku wolności” już w sobotę, 12 września, dostępne będą na portalu Culture.pl. Wybrane opublikuje także dziennik Rzeczpospolita, który jest partnerem cyklu.