Najważniejsze filmy z udziałem tegorocznej laureatki Orła Mai Komorowskiej będzie można oglądać online od 23 do 30 kwietnia podczas specjalnego przeglądu na portalu Ninateka Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego - poinformował PAP Paweł Czajkowski z Biura Polskich Nagród Filmowych.

Jak przypomniał Czajkowski, 26 marca br. podczas tegorocznej uroczystej XXII gali Polskich Nagród Filmowych - nagród Polskiej Akademii Filmowej - wybitna aktorka i pedagog Maja Komorowska została nagrodzona Orłem 2020 za Osiągnięcia Życia.

Nieodpłatny przegląd filmów laureatki Orła 2020 za Osiągnięcia Życia Mai Komorowskiej na portalu Ninateka.pl przygotowała Niezależna Fundacja Filmowa (organizator Orłów) przy współudziale m.st. Warszawy.

"Maja Komorowska osobiście wybrała filmy, które zostaną pokazane podczas przeglądu w Ninatece. Jest to jedynie drobny wyimek z jej filmografii, obejmującej ponad 50 lat pracy przed kamerą" - napisano w przesłanej PAP informacji.

"Z każdym z tytułów, łączą się wciąż żywe wspomnienia moich wspaniałych filmowych partnerów i tych żyjących i tych, którzy już odeszli - Zbyszka Zapasiewicza czy Scotta Wilsona. Zdaję sobie sprawę, że miałam wielkie szczęście pracować z wybitnymi reżyserami: Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Kieślowskim, Andrzejem Wajdą, Edwardem Żebrowskim, Tadeuszem Konwickim. Jestem wdzięczna wszystkim twórcom filmów, w których grałam, pracowałam" – oceniła Komorowska cytowana w zapowiedzi przeglądu.

W programie przeglądu na ninateka.pl znalazło się pięć filmów wyreżyserowanych przez Krzysztofa Zanussiego: "Za ścianą", "Życie rodzinne", "Bilans kwartalny", "Rok spokojnego słońca" i "Cwał" oraz dwa dzieła w reżyserii Andrzeja Wajdy - "Panny z Wilka" i "Wesele".

W ramach przeglądu pokazane zostaną także dwa materiały specjalne - fragment tegorocznej ceremonii Polskich Nagród Filmowych, z momentem wręczenia Mai Komorowskiej Orła za Osiągnięcia Życia oraz specjalne wydanie "Aktualności Filmowych" CANAL+, których gościem była laureatka.

"Maja Komorowska to jedna z najwybitniejszych polskich aktorek, doceniana przez reżyserów i uwielbiana przez widzów. Zaczynała w teatrze Jerzego Grotowskiego - najpierw w Opolu, następnie we Wrocławiu" - napisał Czajkowski.

W filmie wykreowała niezapomniane role w filmach wybitnych polskich reżyserów, m.in.: Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy, Tadeusza Konwickiego oraz Krzysztofa Kieślowskiego.

Jak przypomniano, "w stanie wojennym z oddaniem angażowała się w pomoc rodzinom internowanych, działając w Komitecie Prymasowskim".

Więcej informacji o przeglądzie na stronach: ninateka.pl i www.pnf.pl.