Do wtorku składać można wnioski o finansowe wsparcie dla niezależnych księgarni i antykwariatów działających w Krakowie. Pomysł ratowania miejsc, w których zanotowano niemal całkowity spadek obrotów, ma Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Niezależne, niesieciowe księgarnie i antykwariaty jeszcze do wtorku mogą zgłosić chęć udziału w programie "Księgarnie odporne", którego celem jest ratowanie tych charakterystycznych dla Krakowa miejsc – poinformowało w poniedziałek miasto.

Aby ubiegać się o wsparcie należy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej: http://miastoliteratury.pl/ksiegarnie-odporne-krakow-na-ratunek-ksiegarniom/, a następnie wysłać go drogą mailową. Przygotowane przez księgarzy krótkie materiały wideo i recenzje tekstowe zostaną umieszczone na profilach facebookowych Krakowa Miasta Literatury UNESCO i innych zaangażowanych w przedsięwzięcia instytucji kultury. Zaplanowano także kampanię promocyjną, której celem jest ukazanie kulturotwórczej i opiniotwórczej roli księgarzy, będących znawcami literatury i krytykami literackim.

Jak podkreślono, w związku z rozprzestrzenianiem się w kraju koronawirusa w prowadzonych przez nich miejscach zanotowano niemal całkowity spadek obrotów. Przedsięwzięcie "Księgarnie odporne", realizowane w porozumieniu z miastem, ma wspomóc te, które toczą nierówną walkę z popularnymi, internetowymi księgarniami.

Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin zauważyła, że "małe księgarnie to nie tylko miejsca, które przez bogactwo i różnorodność opiniotwórczej, autorsko dobieranej oferty książkowej można porównać do galerii sztuki, ale również żywe i aktywne ośrodki życia kulturalnego". "W nowej, poepidemicznej rzeczywistości wszyscy chcielibyśmy do nich jak najszybciej wrócić" – podkreśliła.