Zamknięte od tygodnia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zachęca do wirtualnych form korzystania z oferty placówki. Nie ruszając się z domu można np. zapoznać się z portalem historii mówionej, gdzie zgromadzono 29 nagrań trwających łącznie 35 godzin.

Od 11 marca wszystkie instytucje kultury w Polsce w związku z epidemią koronawirusa są czasowe nieczynne.

Rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej (MIIWŚ) w Gdańsku Hanna Mik poinformowała w środę PAP, że w związku z tą sytuacją, każdego dnia umieszczane są różne materiały i ciekawostki na profilach społecznościowych MIIWŚ na Facebooku, Twitterze oraz Instagramie.

Interesującą propozycją jest portal historii mówionej uruchomiony przez Muzeum II Wojny Światowej w listopadzie ub. roku. Gromadzi on relacje świadków i bohaterów II wojny światowej. Są one dostępne po wcześniejszym zalogowaniu. Aktualnie na stronie https://historiamowiona.muzeum1939.pl/ znajduje się 29 notacji filmowych (opatrzonych transkrypcjami w języku polskim i angielskim), które łącznie zajmują 35 godzin. Do części nagrań dołączone są dokumenty i zdjęcia archiwalne.

Zrealizowano je głównie na terenie Polski, ale część wspomnień pochodzi też od osób zamieszkałych za granicą m.in. w Białorusi, Niemczech, na Ukrainie i USA. Wśród opowiadających o swoich przeżyciach wojennych są też cudzoziemcy. Większość relacji uzyskali pracownicy MIIWŚ, a pozostałe pochodzą od Fundacji Filmowej Armii Krajowej.

Można też nie wychodząc z domu skorzystać z wirtualnego spaceru po terenie historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Strona internetowa https://spacer.muzeum1939.pl/pl/ zawiera m.in. ok. 100 oryginalnych panoram Westerplatte, w które wkomponowano 40 archiwalnych fotografii i ponad 30 nagrań historycznych relacji obrońców Westerplatte z września 1939 r. Możliwe jest też m.in. wykonanie pamiątkowej pocztówki i jej dalsze przesłanie lub udostępnienie znajomym.

Działa też kanał YouTube Muzeum II Wojny Światowej (https://www.youtube.com/channel/UCGfka1aNVHRePX8lXhYPzmA), na którym znaleźć można liczne materiały, w tym pochodzące z konferencji naukowych MIIWŚ, produkcje filmowe muzeum, relacje świadków historii i audycje historyczne.

Mik przypomniała, że 24 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Tego dnia MIIWŚ udostępni online w mediach społecznościowych wykład zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej Grzegorza Berendta.

"Chcielibyśmy wskazać przede wszystkim na tło historyczne, jak i przybliżyć temat zarówno zorganizowanych form pomocy m.in. pod auspicjami Rządu RP na Uchodźctwie oraz Rada Pomocy Żydom +Żegota”, jak i opowiedzieć o najsilniejszym wsparciu Żydom, jakie zostało udzielone dzięki pomocy pojedynczych osób i rodzin. Za swoją odwagę i humanitaryzm zapłaciły one nierzadko najwyższą cenę, jak w przypadku rodziny Ulmów, uznanej za symbol polskiej martyrologii za pomoc niesioną Żydom" - podkreśliła rzeczniczka MIIWŚ.

Urodzony w 1964 r. dr hab. Grzegorz Berendt, prof. nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego, związany jest z tą uczelnią od 1985 r. Jako historyk prowadzi badania nad dziejami polskich Żydów i innymi grupami ludności Pomorza Gdańskiego w XX w. Jest autorem około 90 publikacji naukowych i ponad 30 popularnonaukowych.

Badał dzieje Gdańska, Lęborka, Pucka, Pruszcza Gdańskiego i kaszubskich gmin wiejskich. Aktualnie realizowane projekty naukowe dotyczą zagłady Żydów na Polesiu i relacji polsko-żydowskich w okresie Holocaustu. Berendt jest m.in. przewodniczącym Rady Muzeum Stutthof, członkiem Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Rady Naukowej Żydowskiego Instytutu Historycznego.