Muzeum Auschwitz będzie niedostępne dla zwiedzających od 12 do 25 marca – podały w środę jego służby prasowe. To efekt decyzji rządu o zamknięciu instytucji kultury w związku z koronawirusem. Rokrocznie miejsce pamięci w Oświęcimiu odwiedza ponad 2 mln osób.

Rzecznik muzeum Bartosz Bartyzel poinformował PAP, że niedostępne dla zwiedzających będzie całe miejsce pamięci: zarówno były niemiecki obóz Auschwitz I, jak też były Auschwitz II-Birkenau.

W ub.r. teren byłego niemieckiego obozu zwiedziło 2,32 mln osób z całego świata.

„W ostatnim czasie spadek liczby odwiedzających jest zauważalny. Dotyczy szczególnie obszarów dotkniętych koronawirusem” – wskazał rzecznik.

Bartosz Bartyzel przypomniał, że już wcześniej muzeum podjęło szereg działań profilaktycznych. „To działania prowadzące zarówno do zmniejszenia liczby osób przebywających na terenie Miejsca Pamięci w jednym czasie, jak i takiego trybu zwiedzania, aby w przestrzeniach zamkniętych nie znajdowało się jednocześnie zbyt wiele grup. Do odwołania wstrzymano możliwość osobistego korzystania z zasobów archiwum, zbiorów i biblioteki. Wszelkie zapytania w zakresie ewentualnych kwerend są możliwe drogą mailową” – poinformował.

Muzeum zaleciło biurom podróży i organizatorom wyjazdów do Miejsca Pamięci rezygnację z przyjazdów osób z miejsc, w których stwierdzono zakażenie.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.