Liczba odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz przekroczyła już w tym roku rekordową, ubiegłoroczną frekwencję. Wówczas tereny byłego niemieckiego obozu zwiedziło 2,152 mln osób z całego świata – podało we wtorek Muzeum Auschwitz. W br. może to być 2,3 mln osób.

„Ubiegłoroczny wynik osiągnęliśmy pod koniec listopada. Oznacza to, że całkowita frekwencja w tym roku może zbliżyć się nawet do 2,3 mln. W samym grudniu 2018 r. odnotowaliśmy bowiem ponad 110 tys. odwiedzających, a w zasadzie w każdym miesiącu tego roku widać kilkuprocentowe wzrosty” – powiedział cytowany w komunikacie wicedyrektor Muzeum Andrzej Kacorzyk.

Dodał, że szczegółowe dane będą znane na początku przyszłego roku.

Kacorzyk powiedział, że analiza dotychczasowych danych wskazuje, iż ok. 81 proc. odwiedzających poznawało historię Auschwitz z jednym z 344 przewodników Muzeum, którzy oprowadzają, przekazując historię w 21 językach.

Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz poinformował we wtorek, że 2 stycznia zaczną w placówce obowiązywać nowe regulaminy zwiedzania oraz rezerwacji. Jedną z najważniejszych zmian będzie wprowadzenie imiennych kart wstępu także na zwiedzanie grupowe. Ma to wyeliminować niezgodny z zasadami obrót kartami wstępu prowadzony przez niektóre firmy przywożące odwiedzających do Miejsca Pamięci.

Dyrektor Muzeum Piotr Cywiński poinformował, że od pewnego czasu są odnotowywane przypadki spekulacji kartami wstępu, a także "zalewania internetowego systemu Muzeum ogromną liczbą rezerwacji dokonywanych +na zapas+". "Wiemy też, że wytworzyła się swoista szara strefa obrotu hurtowo wykupowanych kart ze szkodą dla odwiedzających indywidualnych” – powiedział Cywiński.

Od przyszłego roku każda rezerwacja – zarówno indywidualna, jak i grupowa – będzie wymagała podania danych uczestnika. „Ułatwi to dokonanie rezerwacji, bowiem nie będzie już można zamawiać zwiedzania +w ciemno+, blokując terminy innym. Stosowanie niezgodnych z zasadami praktyk będzie zdecydowanie utrudnione” – dodał Cywiński.

Muzeum zachęca, by z uwagi na ogromne zainteresowanie, odwiedzający rezerwowali terminy z możliwie największym wyprzedzeniem na stronie visit.auschwitz.org. „Rezerwacji na zwiedzanie indywidualne i grupowe można dokonywać z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Nie dotyczy to podmiotów ze specjalnej bazy instytucji edukacyjnych” – zaznaczył.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.