Liczba odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz przekroczyła już w tym roku rekordową, ubiegłoroczną frekwencję. Wówczas tereny byłego niemieckiego obozu zwiedziło 2,152 mln osób z całego świata – podało we wtorek Muzeum Auschwitz. W br. może to być 2,3 mln osób.

„Ubiegłoroczny wynik osiągnęliśmy pod koniec listopada. Oznacza to, że całkowita frekwencja w tym roku może zbliżyć się nawet do 2,3 mln. W samym grudniu 2018 r. odnotowaliśmy bowiem ponad 110 tys. odwiedzających, a w zasadzie w każdym miesiącu tego roku widać kilkuprocentowe wzrosty” – powiedział cytowany w komunikacie wicedyrektor Muzeum Andrzej Kacorzyk.

Dodał, że szczegółowe dane będą znane na początku przyszłego roku.

Reklama

Kacorzyk powiedział, że analiza dotychczasowych danych wskazuje, iż ok. 81 proc. odwiedzających poznawało historię Auschwitz z jednym z 344 przewodników Muzeum, którzy oprowadzają, przekazując historię w 21 językach.

Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz poinformował we wtorek, że 2 stycznia zaczną w placówce obowiązywać nowe regulaminy zwiedzania oraz rezerwacji. Jedną z najważniejszych zmian będzie wprowadzenie imiennych kart wstępu także na zwiedzanie grupowe. Ma to wyeliminować niezgodny z zasadami obrót kartami wstępu prowadzony przez niektóre firmy przywożące odwiedzających do Miejsca Pamięci.

Reklama

Dyrektor Muzeum Piotr Cywiński poinformował, że od pewnego czasu są odnotowywane przypadki spekulacji kartami wstępu, a także "zalewania internetowego systemu Muzeum ogromną liczbą rezerwacji dokonywanych +na zapas+". "Wiemy też, że wytworzyła się swoista szara strefa obrotu hurtowo wykupowanych kart ze szkodą dla odwiedzających indywidualnych” – powiedział Cywiński.

Od przyszłego roku każda rezerwacja – zarówno indywidualna, jak i grupowa – będzie wymagała podania danych uczestnika. „Ułatwi to dokonanie rezerwacji, bowiem nie będzie już można zamawiać zwiedzania +w ciemno+, blokując terminy innym. Stosowanie niezgodnych z zasadami praktyk będzie zdecydowanie utrudnione” – dodał Cywiński.

Muzeum zachęca, by z uwagi na ogromne zainteresowanie, odwiedzający rezerwowali terminy z możliwie największym wyprzedzeniem na stronie visit.auschwitz.org. „Rezerwacji na zwiedzanie indywidualne i grupowe można dokonywać z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Nie dotyczy to podmiotów ze specjalnej bazy instytucji edukacyjnych” – zaznaczył.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.