Od piątku 8 listopada widzowie TVP Historia będą mogli oglądać największą dokumentalną produkcję o historii Polski, jaka dotychczas powstała. Cykl "Polskie 100 lat” składa się z 42 odcinków - poinformował PAP dział public relations Telewizji Polskiej.

Jak wyjaśniono, cykl "Polskie 100 lat" został zrealizowany przez Telewizję Polską, Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, Muzeum Historii Polski, Wytwórnię Filmów Fabularnych i Dokumentalnych oraz firmę Media Kontakt.

Cykl "Polskie 100 lat" opowiada o najważniejszych wydarzeniach i postaciach historii Polski od przełomu XIX i XX w. aż do 2004 r., kiedy Polska przystępuje do NATO i Unii Europejskiej. Filmy prezentują kanon wiedzy historycznej i źródła tożsamości Polaków; pokazują wydarzenia i procesy, które kształtowały postawy patriotyczne i obywatelskie.

"Każdy z czterdziestu dwóch półgodzinnych odcinków cyklu, które widzowie TVP Historia będą mogli oglądać w piątkowe wieczory, dotyczy wybranego zagadnienia, np. gospodarki II Rzeczypospolitej, stalinizmu w Polsce, emigracji politycznej w latach 1957-89. Wśród tematów nie zabraknie odcinków relacjonujących przełomowe wydarzenia naszej historii, jak: przewrót majowy, grudzień 1970, polskie lato 1980" - napisano w informacji przesłanej PAP.

Wśród twórców i autorów cyklu dokumentalnego znajdują się, m.in. Jacek Czaputowicz, Jerzy Eisler, Andrzej Friszke, Rafał Habielski, Dariusz Libionka, Tomasz Nałęcz, Paweł Machcewicz, Andrzej Nowak, Andrzej Paczkowski, Wojciech Roszkowski, Włodzimierz Suleja, Zbigniew Wawer i Tadeusz Wolsza.

Scenariusze poszczególnych odcinków powstały na podstawie esejów opublikowanych przez koproducenta – Muzeum Historii Polski wraz z wydawnictwem Bellona.

Jak przypomniano, pierwotnie cykl był przygotowywany na 75. rocznicę odzyskania Niepodległości. "Wówczas jednak obowiązywało hasło +wybierzmy przyszłość+. Mimo to, kilkuosobowy zespół Media Kontakt, prowadził prace przygotowawcze. Przez cały czas powstania serialu projekt wspierał dyrektor Muzeum Historii Polski, Robert Kostro, jak również zmarły już, jego pomysłodawca Janusz Weychert, reżyser i scenarzysta" - napisano w informacji.

Nad formą filmową odcinków cyklu sprawowali pieczę znani twórcy, m.in. Michał Lorenc, Maciej Drygas, Kazimierz Kaczor, Paweł Woldan i Krzysztof Talczewski.

Część materiałów archiwalnych w cyklu "Polskie 100 lat" zostanie pokazanych po raz pierwszy w telewizji - odnaleziono je w różnych miejscach w Polsce i na świecie. Wśród nich są m.in. unikatowe zdjęcia Józefa Piłsudskiego nadającego z warszawskiej Cytadeli, radiodepeszę o powstaniu państwa polskiego w listopadzie 1918 r.

"Materiał filmowy odnaleziony w British Pathe przedstawia lotników 501 dywizjonu myśliwskiego RAF, w którym walczyli Polacy. Film pokazuje m.in. Antoniego Głowackiego, który jednego dnia zestrzelił 5 niemieckich maszyn i opisuje powietrzne starcie" - wyjaśniono w przesłanej informacji.

Twórcom udało się również zdobyć materiał z września 1939 r. nakręcony w Warszawie przez szwedzkiego dyplomatę Svena Grafstroema. Amatorski zapis wrześniowej obrony stolicy został odnaleziony przez jego syna - Andersa w piwnicy rodzinnego domu i jest przechowywany w zbiorach Muzeum Historii Polski.

Cykl "Polskie 100 lat" został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017-22.

Patronat nad cyklem objął prezydent Andrzej Duda.

Filmy dokumentalne w cyklu "Polskie 100 lat" będą emitowane na antenie TVP Historia od 8 listopada 2019 r. w każdy piątek, o godz. 20.