Na jakie filmy czekają kinomani w listopadzie? Z pewnością na disneyowską „Krainę lodu 2" oraz nowego „Terminatora". Ale to dopiero początek listy wyczekiwanych premier.
Terminator: Mroczne przeznaczenie

Szósta pełnometrażowa odsłona legendarnej serii o wojnie ludzi z supermaszynami do zabijania i masowej zagłady. Główną postacią jest Sarah Connor (w tej roli Linda Hamilton) broniąca słabą ludzkość w wojnie ze śmiertelnie sprawnymi maszynami, która pragnie zemsty za zabicie jej syna, Johna. W filmie nie zabraknie również Arnolda Schwarzeneggera - starzejącego się Terminatora, który po uzyskaniu autonomii przeszedł na stronę ludzi. Czy T-800 pomoże wygrać mieszkańcom Ziemi w nierównej walce z imperium maszyn?

Gatunek: akcja, sci-fi
Reżyser: Tim Miller
Aktorzy: Linda Hamilton, Mackenzie Davis, Natalia Reyes, Arnold Schwarzenegger
Premiera: 8 listopada


Ukryta gra

Październik 1962 roku. U szczytu kryzysu kubańskiego agenci CIA zmuszają Joshuę Mansky’ego – mającego problemy z alkoholem geniusza matematycznego, emerytowanego profesora Princeton, by wystąpił w szachowym pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi Gawryłowowi na międzynarodowym turnieju w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Tak naprawdę turniej jest przykrywką do szpiegowskiej rozgrywki, która ma dać Amerykanom odpowiedź na temat tego, czy Rosjanie rzeczywiście umieścili na Kubie głowice nuklearne.

Gatunek: thriller
Reżyser: Łukasz Kośmicki
Aktorzy: Bill Pullman, Lotte Verbeek, James Bloor
Premiera: 8 listopada


Midway

Wojna na Pacyfiku, której początek dał atak Cesarskich Sił Powietrznych na bazę Pearl Harbour, od początku układała się po myśli japońskiego dowództwa. Duża część amerykańskiej floty wojenna uległa zniszczeniu, a dowództwo, szczególnie polityczne, nie potrafiło odnaleźć się w nowej sytuacji. W takich okolicznościach amerykańska baza na Midway pełniła rolę ostatniego szańca obrony, po przerwaniu którego Japonia zapanuje niepodzielnie na Pacyfiku co może przesądzić o losach wojny. Roland Emmerich dzieje bitwy pozwala nam śledzić oczami zwykłych marynarzy, pilotów, a także generałów i polityków, których decyzje miały zdecydować o życiu tysięcy ludzi.

Gatunek: dramat wojenny
Reżyser: Roland Emmerich
Aktorzy: Patrick Wilson, Luke Evans, Woody Harrelson
Premiera: 8 listopada


Doktor Sen

Minęło wiele lat od czasu wydarzeń, które rozegrały się w Lśnieniu. Dorosły już Dan Torrence (Ewan McGregor) spotyka dziewczynkę, która przejawia podobne do niego zdolności. Stara się ją chronić przed kultem o nazwie Prawdziwy Węzeł, którego członkowie polują na dzieci obdarzone mocami, aby zachować nieśmiertelność.

Gatunek: horror
Reżyser: Mike Flanagan
Aktorzy: Ewan McGregor, Rebecca Ferguson, Zahn McClarnon
Premiera: 15 listopada


Proceder

Tomasz Chada (Piotr Witkowski) nawija rapowe kawałki, pali trawę, a w wolnych chwilach kradnie bryki dla warszawskiej mafii. Złodziejski proceder traktuje jako etap przejściowy – chce tworzyć muzykę. Łudzi się, że dzięki szybko zarobionej kasie będzie mógł wynająć studio, nagrać płytę i zerwać z przeszłością. Ale życie na melanżu wpędza go w długi, a bliscy rapera przestają tolerować jego nieprzewidywalne zachowania na narkotykowo-alkoholowym „haju”. Swą pomoc oferuje mu atrakcyjna terapeutka... Tymczasem zbliża się premiera pierwszej płyty Chady – „Proceder”, z takimi hitami jak „Podnoszę się” i „Obrachunek moralny”. Popularność i powodzenie są wreszcie na wyciągnięcie ręki, lecz o Chadę upomina się wymiar sprawiedliwości. Czy odsiadka pozwoli mu na odkupienie win? I czy Chada naprawdę jest gotów stać się innym człowiekiem?

Gatunek: biograficzny
Reżyser: Michał Węgrzyn
Aktorzy: Piotr Witkowski, Małgorzata Kożuchowska, Marcin Gutkowski
Premiera: 15 listopada


Kraina lodu 2

Elsa zaczyna słyszeć dziwny dźwięk z północy, który ją przywołuje. Razem z siostrą Anną, Kristoffem, Olafem i Svenem wyruszają w nową podróż poza swoją ojczyznę, aby odkryć pochodzenie magicznych mocy Elsy i uratować królestwo.

Gatunek: animacja, przygodowy
Reżyser: Jennifer Lee
Aktorzy: Idina Menzel, Josh Gad, Kristen Bell
Premiera: 22 listopada


Le Mans '66

Shelby (Damon) i Miles (Bale) wspólnie stawili czoło obojętności wielkich korporacji, prawom fizyki i własnym ograniczeniom, by zbudować rewolucyjny samochód wyścigowy dla Ford Motor Company i rzucić wyzwanie słynnym samochodom Enzo Ferrari w prestiżowym dwudziestoczterogodzinnym wyścigu Le Mans we Francji w 1966.

Gatunek: dramat biograficzny
Reżyser: James Mangold
Aktorzy: Christian Bale, Matt Damon, Caitriona Balfe
Premiera: 22 listopada


The Lighthouse

Surowa, skalista natura wybrzeża i bezmiar morskiej toni. Stara latarnia jest jedynym schronieniem, w którym da się jeszcze przetrwać śmiertelnie groźne sztormy. Dwaj mężczyźni - z bagażem życiowych porażek, traum i bólu - zdani są tylko na siebie. W zupełnej izolacji od społeczeństwa. Muszą się bronić nie tylko przed dzikim żywiołem morza, ale również przed demonami, które czają się w ich głowach.

Gatunek: dramat, horror
Reżyser: Robert Eggers
Aktorzy: Willem Dafoe, Robert Pattinson, Valeriia Karaman
Premiera: 29 listopada


Na noże

Słynny autor powieści kryminalnych Harlan Trombley zostaje znaleziony martwy w swej posiadłości dzień po 85-tych urodzinach. Śledztwo prowadzi równie elegancki, co dociekliwy detektyw Benoit Blanc. Dzień przed fatalnym zejściem Trombleya w jego posiadłości odbyła się huczna uroczystość z udziałem jego dość szczególnej rodziny. Detektyw Blanc podejrzewa wszystkich, łącznie z najbardziej oddaną służącą denata. Z determinacją i wprawą przedziera się przez sieć rodzinnych zależności, zawiści, wzajemnych oskarżeń i finansowych oczekiwań. Motyw ma tu każdy, jak to w rodzinie. Okazji podczas urodzin seniora rodu również nie brakowało nikomu, ale sprawca może być tylko jeden. Zamknięci w luksusowej posiadłości, poddani nieszablonowym metodom śledczym Blanca, „bliscy” Trombleya zmuszeni są do podjęcia morderczej gry, której wynik do ostatniej chwili pozostanie zagadką.

Gatunek: kryminał
Reżyser: Rian Johnson
Aktorzy: Ana de Armas, Chris Evans, Toni Collette
Premiera: 29 listopada


Last Christmas

Kate mieszka w Londynie, czkawką odbijają się jej konsekwencje złych wyborów, jakich dokonała w życiu. Na co dzień pracuje jako elf w jednym ze sklepów z artykułami świątecznymi. Kiedy w jej życie wkracza Tom, wydaje się, że mężczyzna jest ideałem, może nawet więcej niż ideałem. Ale kiedy do Londynu puka „most wonderful time of the year”, wszystko zaczyna się psuć. A czasem powinno się po prostu pozwolić śniegowi padać, a sercu bić swoim rytmem. No, i wierzyć…

Gatunek: komedia romantyczna
Reżyser: Paul Feig
Aktorzy: Emilia Clarke, Henry Golding, Michelle Yeoh
Premiera: 29 listopada