Klezmerska Hawdala - koncert, na którym wystąpi polski zespół NeoKlez łączący muzykę klezmerską i bałkańską z elementami współczesnej muzyki popularnej – rozpocznie w sobotę wieczorem we Wrocławiu 21. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha.

Festiwal Simcha to wrocławskie święto kultury żydowskiej, prezentujące jej różnorodność i bogactwo poprzez muzykę, edukację, kulinaria, spotkania i działania artystyczne. Większość wydarzeń festiwalowych odbędzie się w Synagodze pod Białym Bocianem, która znajduje się we wrocławskiej Dzielnicy Czterech Wyznań.

Inaugurację festiwalu poprzedzi śniadanie izraelskie, które odbędzie na Wyspie Piasek. Będzie można spróbować tam potraw izraelskich oraz wysłuchać opowieści o kuchni izraelskiej. Zaplanowano też warsztaty tańca oraz prezentacje opowieści izraelskich.

Jak podkreślił dyrektor festiwalu Stanisław Rybarczyk, gwiazdą tegorocznej edycji będzie izraelski zespół Yamma Ensemble wykonujący tradycyjną muzykę sefardyjską na dawnych instrumentach.

Podczas festiwalu odbędzie się także koncert izraelskiego kantora Chaima Sterna, który wystąpi razem z Chórem Synagogi Pod Białym Bocianem. Wydarzenie będzie muzycznym hołdem dla zmarłego w tym roku Leopolda Kozłowskiego – muzyka, kompozytora, dyrygenta i pianisty. Goście będą mieli również okazję wysłuchać koncertu Mischpoke - zespołu klezmerskiego z Hamburga.

Jak co roku, na dziedzińcu Synagogi Pod Białym Bocianem odbędzie się jarmark żydowski, na którym oprócz koszernego jedzenia będzie można kupić rękodzieło.

W programie festiwalu znalazły się również wykłady m.in. dotyczące „koszernego sposobu życia” i tego, czym jest synagoga - miejscem spotkań czy miejscem modlitwy. Zaplanowano także panel dyskusyjny poświęcony przyszłości społeczności żydowskiej w Polsce, w którym wezmą udział przedstawiciele kilku gmin wyznaniowych żydowskich.

W tym roku nowością jest Dzień Książki Żydowskiej, podczas którego odbędzie się spotkanie z Michałem Arkusińskim, współtwórcą powieści graficznej „Edelman” oraz Justyną Tomaszewską, rzeczniczką prasową Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi.

Odbędą się również warsztaty m.in. tradycyjnego tańca żydowskiego, kulinarne oraz językowe - hebrajskiego i jidysz. Zaplanowano spacery z przewodnikiem po północnej części Wrocławia oraz po Starym Cmentarzu Żydowskim a także pokazy filmów z kolekcji Ambasady Izraela w Polsce.

W ramach festiwalu zostanie otwarta wystawa „190 lat Synagogi Pod Białym Bocianem” autorstwa Jerzego Kichlera - członka zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Ekspozycja będzie poświęcona historii Starej Synagogi, jej roli w życiu wrocławskiej Gminy Żydowskiej oraz ludziom z nią związanym. Pierwsze modlitwy we wrocławskiej synagodze odbyły się w kwietniu 1829 r. W okresie powojennym synagoga została zamknięta i doprowadzona do ruiny, w 1995 r. odzyskała swą pierwotną funkcję.

W niedzielę, Nagrodę Jerozolimy - którą przyznaje Departament ds. Diaspory Światowej Organizacji Syjonistycznej we współpracy z Federacją Syjonistyczną w 43 krajach na 5 kontynentach - otrzyma były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Jest to wyróżnienie za zaangażowanie w wzmacnianie lokalnej społeczności żydowskiej.

Festiwal zakończy się 7 czerwca. Na jego zakończenie będzie można wziąć udział w otwartym dla wszystkich nabożeństwie na przywitanie Szabatu oraz w kolacji szabatowej organizowanej przez Gminę Wyznaniową Żydowską we Wrocławiu.