Występy Ensemble Correspondances, La Compagnia del Madrigale i Christopha Rousseta z zespołem Les Talens Lyriques znalazły się w programie rozpoczynającego się w środę w Gdańsku festiwalu muzyki dawnej Actus Humanus Resurrectio.

Jak podali organizatorzy w komunikacie przesłanym PAP, "podczas czterech dni Wielkiego Tygodnia i w Niedzielę Wielkanocną zabrzmią cztery opracowania muzyczne ciemnych jutrzni – nabożeństw odprawianych podczas Triduum Paschalnego".

"Gdańska publiczność będzie miała okazję porównania muzyki napisanej do Lamentacji Jeremiasza przez czterech twórców: Michela Richarda Delalande’a, Carla Gesualda, Marca-Antoine’a Charpentiera i François Couperina. Wykonają je czołowi artyści francuscy i włoscy: Ensemble Correspondances pod dyrekcją Sebastiena Dauce’a, La Compagnia del Madrigale oraz Christoph Rousset z zespołem Les Talens Lyriques" - czytamy.

Jak dodano w komunikacie, "trzy medytacyjne wieczory festiwalu ujęte zostaną w podwójną klamrę bachowską". "Całość rozpocznie William Christie, który wraz z plejadą solistów oraz orkiestrą i chórem Les Arts Florissants po raz pierwszy w Polsce przedstawi swoją interpretację Pasji Janowej Bacha. Na finał zaplanowany został koncert Akademie fuer Alte Musik Berlin, która wykona komplet sześciu Koncertów brandenburskich Johanna Sebastiana" - poinformowano.

Koncerty odbędą się w Centrum św. Jana, Dworze Artusa, a także w ratuszach - Staromiejskim i Głównego Miasta. Festiwal potrwa do niedzieli 21 kwietnia.

Festiwal Actus Humanus został zainaugurowany w 2011 r. w okresie Bożego Narodzenia, od 2017 roku gdańska impreza dla miłośników muzyki dawnej ma także edycję wiosenną.