Koncert poświęcony wirtuozowi harmonijki Ryszardowi "Skibie" Skibińskiemu, występ gospel Earla Thomasa czy amerykańskiej bluesmanki Diunny Greenleaf - złożą się na rozpoczętą w czwartek wieczorem 34. "Jesień z Bluesem". Impreza potrwa do soboty.

"Jesień z Bluesem" to jedna z najstarszych imprez bluesowych w Polsce. Festiwal wymyślony został w latach 70. ubiegłego wieku przez ówczesnego lidera zespołu Kasa Chorych, Ryszarda "Skibę" Skibińskiego, wirtuoza ustnej harmonijki, który zmarł w 1983 roku. Festiwal miał kilkuletnią przerwę w latach 90., ale od tamtego czasu odbywa się co rok. Organizatorem imprezy jest Białostocki Ośrodek Kultury.

W sumie podczas tegorocznego festiwalu odbędzie się 10 koncertów artystów z Polski i zagranicy. Jak mówiła na konferencji prasowej koordynatorka "Jesieni z Bluesem" Elżbieta Puczyńska, jak zawsze organizatorzy stawiają na różnorodność i będzie można posłuchać nie tylko klasycznego bluesa, ale też m.in. gospel, rhythm and blues, boggie woogie.

W czwartek wieczorem muzyczną część festiwalu rozpoczął koncert amerykańskiego bluesmana Earla Thomasa. Jak piszą organizatorzy, artysta obdarzony jest "charakterystycznym, zachrypniętym głosem, niesamowitą sceniczną charyzmą i energią". Thomas występował już w Białymstoku, ale po raz pierwszy zaprezentował swój program gospel; utwory z płyty "Plantation Gospel" i pieśni tzw. negro spirituals powstałe - jak informują organizatorzy - "z doświadczeń ery niewolnictwa oraz opisujące epokę walki o prawa obywatelskie".

Następnie na scenie Kina Forum wystąpi zespół Czarny Pies, którego koncert będzie transmitowany na żywo na antenie radiowej Trójki w audycji Jana Chojnackiego "Bielszy odcień bluesa".

Jeden z koncertów w kolejne dni będzie poświęcony pamięci "Skiby" Skibińskiego, podczas którego wystąpią białostoccy muzycy związani z początkami bluesa w mieście i początkami zespołu Kasa Chorych: Jarek Tioskow, Włodek Dudek, Mirek Kozioł, Marek Kisiel, Jacek Kaczyński. Muzycy zagrają kilka utworów, które przed laty wykonywali wspólnie ze "Skibą".

Akcentów przypominających "Skibę" będzie na tegorocznym festiwalu więcej. Od środy na ścianie budynku Białostockiego Ośrodka Kultury można oglądać tablicę poświęconą pamięci bluesmana. Widnieje na niej harmonijka oraz napis: "Wirtuoz harmonijki, lider zespołu Kasa Chorych, pomysłodawca festiwalu +Jesień z Bluesem+ Ryszard +Skiba+ Skibiński 1951-1983".

"Jesień z Bluesem" zakończy się w sobotę. Wystąpi wtedy m.in. Diunna Greenleaf z zespołem Blue Mercy, a gościnnie wystąpi z nimi harmonijkarz Bob Corritore. Jak piszą o Greenleaf organizatorzy, ma swój własny styl bluesa, zawierający elementy jazzu, gospel i soulu. Greenleaf trzykrotnie została laureatką Blues Music Awards; była też pierwszą w historii przewodniczącą Towarzystwa Bluesowego w Houston (Stany Zjednoczone).

Listopadowe imprezy bluesowe w Białymstoku od początku listopada promuje hejnał miejski, zagrany na ustnej harmonijce. Jego twórcą jest muzyk i harmonijkarz Tomek Kamiński.