23 listopada to kolejny Black Friday, dzień kiedy w sklepach zaczynają się przedświąteczne wyprzedaże. Sklepy kuszą super cenami i wyjątkowymi okazjami. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie zachęca do spędzenia alternatywnego wieczoru w duchu slow i zero waste oraz zaprasza na wydarzenie „Naprawmy modę w Czarny Piątek”.
Reklama

23 listopada w warszawskim Kinie Wisła odbędzie się pokaz dokumentu „Poza modą” ukazującego ciemną stronę przemysłu modowego. Po filmie ekspertki zajmujące się odpowiedzialną modą spotkają się z widzami. Przestrzeń kinowa zostanie zaaranżowana na interaktywną wystawę edukacyjno-inspirującą. Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Zakupowe szaleństwo, które potrwa aż do Bożego Narodzenia, zaczyna się w ostatni piątek listopada. Niskie ceny, ciuchy za grosze – brzmi świetnie. Niestety tylko brzmi. Szukając sposobu na zaoszczędzenie paru złotych nie zastanawiamy się czy kolejna rzecz jest nam potrzebna, nie myślimy też o tym kto płaci za nią prawdziwą cenę. Sklepy wabią nas promocjami, które osiągane są kosztem głodowych zarobków i fatalnych warunków pracy osób szyjących ubrania.

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie zachęca, aby spędzić ten dzień inaczej. Nie w sklepie i nie na wyprzedaży, ale wspólnie zastanawiając się jak naprawić modę na świecie i w Polsce. Jak przemysł szybkiej mody wpływa na środowisko naturalne i produkcję śmieci? Kto płaci prawdziwą cenę za kolejne kolekcje znanych marek odzieżowych i obuwniczych? Jak sprawić, żeby moda również wybrała kierunek slow? Na te i inne pytanie będziemy chcieli odpowiedzieć podczas piątkowego spotkania w Kinie Wisła.

Wydarzenie odbędzie się w piątek, 23 listopada (od 18:00 do 22:00) w Kinie Wisła na Pl. Wilsona. Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz filmu "Poza modą”, dyskusja po filmie oraz interaktywna wystawa w lobby kinowym, na której zostaną ukazane różne aspekty związane z szybką modą oraz odpowiedzialne alternatywy.

Program

Wystawa „Naprawmy modę" - od 18:00 w piątek, przez cały weekend
Pokaz filmu „Poza modą", reż. Jaak Kilmi, Lennart Laberenz - g. 20:00
Panel dyskusyjny po filmie - g. 21:00

Dokument "Poza modą" (reż. Jaak Kilmi, Lennart Laberen), który zostanie pokazany w trakcie imprezy jest fascynującą podróżą po najważniejszych miejscach na mapie europejskiej mody, plantacjach bawełny w Ameryce Południowej i miejscach masowej produkcji taniej odzieży. Jest również portretem projektantki, która jeżdżąc po całym świecie próbuje naprawić przemysł modowy. O ciemnej stronie przemysłu odzieżowego będzie można porozmawiać tuż po filmie.

Zwiastun filmu:

W dyskusji wezmą udział ekspertki specjalizujące się w temacie odpowiedzialnej mody: Marta Karwacka z How To Wear Fair?, Monika Krawczykowska ze Slogan - Ethical and vegan clothing i Marysia Huma z Fundacji Kupuj odpowiedzialnie. Spotkanie poprowadzi Karolina Sulej.

Ponadto w przestrzeni kinowej zostanie zaaranżowana interaktywna wystawa edukacyjno-inspirująca – „NAPRAWMY MODĘ”. Wystawa pokaże nie tylko drugą stronę przemysłu odzieżowego, ale przede wszystkim praktyczne wskazówki, co można zrobić, by drobnymi kroczkami naprawić system. Jedna część instalacji, które staną w holu Kina Wisła będzie pokazywała co zrobić, by przyczynić się do globalnej zmiany, zmniejszenia ilości odzieżowych śmieci i poprawienia losu osób pracujących w przemyśle odzieżowym. W myśl idei „Dziel się pozytywnie!” powstanie również Give box, w którym będzie można coś zostawić lub zabrać coś, co ktoś tu włożył. Wystawę będzie można oglądać przez cały weekend.

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie jest ogólnopolską organizacją prowadzącą działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji oraz przestrzegania praw człowieka i zasad ochrony środowiska w biznesie. Chcemy sprawić, by w gąszczu towarów i usług każdy mógł odnaleźć produkty wytworzone z poszanowaniem środowiska i godności pracowników, dlatego szukamy informacji o tym kto szyje nasze ubrania, jak kupić produkty żywnościowe bezpośrednio od rolnika, czy gdzie szukać odpowiedzialnych producentów. Więcej informacji: www.ekonsument.pl