Jeden z największych europejskich festiwali muzycznych, Sziget (węg. wyspa), rozpoczął się w środę w Budapeszcie. Do najbliższego wtorku wielbiciele muzyki będą mogli posłuchać takich artystów jak Lana Del Rey, Arctic Monkeys czy Gorillaz.

Sziget odbywa się na kilkudziesięciu scenach na wyspie Starobudzińskiej na Dunaju, gdzie przygotowano dla gości w sumie 600 różnych programów z udziałem gości z ponad 100 państw. W środę największymi gwiazdami będą amerykański raper Kendrick Lamar i szwedzka piosenkarka Lykke Li, ale pierwszego dnia festiwalu do wyboru będzie w sumie około 50 koncertów.

Na festiwalu będą też polskie akcenty: w czwartek wystąpi polsko-francuski zespół BeMy, a w piątek w namiocie folkowym zagra Kapela ze Wsi Warszawa, która na Sziget przyjeżdża już po raz kolejny.

Osoby chcące zapoznać się z muzyką węgierską będą mogły wybierać m.in. spośród koncertów operowych czy jazzowych w Domu Muzyki Węgierskiej, choć gospodarze zaprezentują swe najciekawsze zespoły na wielu scenach.

Reklama

Reklama

Chociaż na festiwalu króluje przede wszystkim muzyka, będzie też wiele innych atrakcji. W afro-łacińskiej wiosce reggae będzie można pójść na zajęcia jogi, na warsztaty capoeiry, a także lekcje tańca afro, samby, salsy, hip-hopu albo egipskiego tańca brzucha. W namiocie cyrkowym będzie zaś można obejrzeć teatry tańca, zespoły cyrkowe i grupy akrobatyczne.

W osobnym namiocie będą się odbywać projekcje najciekawszych filmów węgierskich. W programie są np. nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale film Ildiko Enyedi „Dusza i ciało” oraz najnowszy film Marty Meszaros „Zorza polarna”. W tym namiocie będzie można także przyjść na rozmowy z wieloma interesującymi osobami, np. biologiem i badaczem papug Marcellem Bovizem, fotografem Tordą Turcsanyem czy terapeutką muzyczną i piosenkarką Julianną Paar.

W namiocie teatralnym będzie można obejrzeć przedstawienia zespołów m.in. z Izraela, Słowenii, Estonii, Brazylii czy Kuby. Przez cały czas trwania festiwalu przedstawienia na świeżym powietrzu będzie dawać brytyjski teatr uliczny Wired Aerial Theatre.

W namiocie Węgierskiego Muzeum Narodowego tematem wiodącym będzie Wiosna Ludów 1848/49 r. Zostaną przedstawione losy kobiet uczestniczących w tych wydarzeniach, a także emigrantów, którzy opuścili swe kraje po stłumieniu zrywów z tamtych lat, będą gry i zabawy oraz wykłady.

Dzięki niskiemu stanowi wody w Dunaju na plaży, która znajduje się na wyspie, pomieści się w tym roku – jak zapewniają organizatorzy - tysiąc osób.

Według organizatorów w tym roku liczba gości festiwalu, który w zeszłym roku świętował swe 25-lecie, może przekroczyć 500 tys. i niewykluczone, że odwiedzi go 9-milionowy gość. Na podstawie sprzedanych biletów przewiduje się, że około 120 tys. osób przyjedzie z zagranicy, głównie z Wielkiej Brytanii i Holandii.

Sziget jest jednym z największych festiwali muzycznych w Europie. W zeszłym roku odwiedziło go około 450 tys. gości.