Fundacja Ciało/Umysł zaprasza na finał pierwszego sezonu projektu „Performing Europe 2020”. Na grudzień zaplanowano polską premierę spektaklu „Aurora” Alessandro Sciarroniego, otwarte warsztaty z goalballu i pokaz filmu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

„Performing Europe 2020” to czteroletni, międzynarodowy projekt realizowany jednocześnie w 10 krajach Europy oraz w Libanie, zwracający uwagę na teatr jako główne miejsce spotkań i wymiany doświadczeń, dzięki wprowadzeniu nowych modeli prezentacji i projektów skupiających się na sztuce. Fundacja Ciało/Umysł zaprasza na ostatnie wydarzenia w ramach pierwszej edycji przedsięwzięcia.

12 grudnia w Nowym Teatrze zaplanowano polską premierę spektaklu „Aurora”. To trzecia część trylogii „Will you still love me tomorrow?” – projektu, który bada pojęcia odporności, napięcia i koncentracji. Jej autorem jest Alessandro Sciarroni, włoski performer, choreograf i reżyser, którego prace prezentowane były na festiwalach tańca i teatru, w muzeach i galeriach sztuki w ponad 20 krajach, w tym także w Polsce.

- Po znakomitym przyjęciu przez widownię Festiwalu Ciało/Umysł w 2014 roku drugiej części trylogii „Will you still love me tomorrow?”, Alessandro Sciarroni powraca do Warszawy – mówi Edyta Kozak, kurator projektu, prezeska fundacji Ciało/Umysł. - W „Aurorze” publiczność weźmie udział w prawdziwym meczu goalballu, zrekonstruowanym na scenie oraz wykonywanym przez niewidomych i niedowidzących sportowców. Przenosząc w przestrzeń Nowego Teatru autentyczne aktywności, artysta sprowokuje refleksje na temat upływającego czasu, sportu i niepełnosprawności – mówi.

Goalball to mieszanka piłki ręcznej i piłki nożnej. Zawodnicy rywalizują w dwóch drużynach, po trzech graczy. Ich celem jest skierowanie piłki z dzwoneczkiem do specjalnych bramek. Atakujący mogą korzystać tylko z rąk, podczas gdy obrońcy z całego ciała, by chronić pole bramkowe. Wszyscy aktorzy-sportowcy noszą maski, dzięki temu niewidomi i niedowidzący mają równe szanse.

- Ta niezwykła dyscyplina umożliwiła Alessandro Sciarroniemu stworzenie dramaturgicznej struktury, która opiera się zarówno na tworzeniu mocnych obrazów, jak i obiegu dźwięków – mówi Edyta Kozak. - Fakt, że gracze nie widzą, w połączeniu z fascynacją powszechnie nieznanym sportem, angażuje publiczność, wzbudzając w niej empatię. Odczucie to osiąga punkt kulminacyjny w połowie meczu, kiedy światło stopniowo przyćmiewa, zatapiając publiczność w ciemności – dodaje.

Po spektaklu widzowie wezmą udział w pokazie filmu dokumentalnego Cosimo Terlizziego „Aurora – a creative proces”. Reżyser podgląda z kamerą powstawanie przełamującej konwencje „Aurory”. Śledzi proces twórczy, rozmawia z choreografem Alessandro Sciarronim i z wykonawcami: niewidomymi sportowcami, którzy zamienili boisko na scenę, by odkrywać nieznane przestrzenie sztuki.

W przeddzień spektaklu i pokazu filmu, w godzinach wieczornych (godz. 19.00-22.00) twórcy spektaklu zaproszą wszystkich chętnych na otwarte warsztaty z techniki gry w goalball. Obowiązują zapisy (bow@cialoumysl.pl).

W „Performing Europe 2020” bierze udział 36 artystów ze Starego Kontynentu i Świata Arabskiego. - Różnicuje ich doświadczenie, estetyka, stosowane praktyki i techniki, kontekst, w jakim pracują oraz moment kariery, w którym się znajdują. Łączy zaś zainteresowanie rzeczywistością społeczną i polityczną, chęć przeniesienia tych doświadczeń na scenę – mówi Edyta Kozak. W grupie wybranych artystów znalazło się czterech polskich twórców: Wojtek Blecharz, Marta Górnicka, Ramona Nagabczyńska, Karol Tymiński. W pierwszym sezonie polska publiczność mogła zobaczyć „Body-Operę” Wojtka Blecharza, „To dance” Christiny Ciupke, a także uczestniczyć w warsztatach work in progress Ramony Nagabczyńskiej do spektaklu „More”. W foyer Nowego Teatru działał też „Kiosk w Ruchu” - interaktywna instalacja artystyczna, która skłaniała do stawiania pytań i szukania odpowiedzi na temat znaczenia tańca i jego miejsca we współczesnej kulturze.

Na wydarzenia pierwszego sezonu „Performing Europe 2020” wstęp jest wolny. Odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie Nowego Teatru.

Harmonogram:

Otwarte warsztaty dla widzów z techniki gry w goalball
11 grudnia, godz. 19.00-22.00 - Nowy Teatr, duża scena
Zapisy: bow@cialoumysl.pl

„Aurora” - spektakl Alessandro Sciarroniego
12 grudnia, godz. 19.00-20.00 - Nowy Teatr, duża scena

„Aurora – a creative proces” - pokaz filmu Cosimo Terlizziego
12 grudnia, godz. 20.00-20.50 - Nowy Teatr, foyer

Projekt „PERFORMING EUROPE sezon 1.”
Kurator: Edyta Kozak
Organizator: Fundacja Ciało/Umysł
Współorganizator: Nowy Teatr


Projekt realizowany przez Fundację Ciało/Umysł w ramach projektu Performing Europe 2020 dofinansowanego przez: program Unii Europejskiej Kreatywna Europa – apap (Advancing Performing Arts Project), Miasto st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji o wydarzeniach realizowanych w ramach „Performing Europe 2020” na www.cialoumysl.pl >>