W czwartek 7 grudnia w kinie Muranów rozpocznie się po raz 17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Festiwal ten łączy – i przybliża publiczności – dwa światy: wybitne kino dokumentalne i jego twórców oraz obrońców praw człowieka. Trwający do 14 grudnia festiwal stanie się więc przestrzenią spotkania, debaty i współpracy, szczególnie cennych właśnie dzisiaj, w czasach globalnego kryzysu praw człowieka. W programie festiwalu znalazły się m.in. filmy z najważniejszych światowych festiwali: Berlinale, Cannes, Sundance i Karlowych Warów. Wstęp na wszystkie filmy jest bezpłatny.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie to jeden z największych na świecie festiwali poświęconych prawom człowieka, wraz ze swoją edycją objazdową i internetową docierający rocznie do ponad 100 000 widzów.

W programie 17. edycji festiwalu znalazło się ponad sześćdziesiąt filmów z całego świata, wybranych z około 1500 tytułów wziętych pod uwagę przez Komisję Selekcyjną.

W konkursie o nagrodę WATCH DOCS zaprezentowanych zostanie 14 nowych, wybitnych dokumentów poruszających rozmaite, ale zawsze ważne tematy związane z prawami człowieka. Znalazły się wśród nich takie tytuły, jak „Ryzyko” (‘Risk’), najnowszy film uhonorowanej Oscarem za „Citizenfour” Laury Poirtas - kontrowersyjny i budzący duże emocje portret Juliana Assange’a, szefa WikiLeaks, czy prowokacyjny „Biały świat według Daliborka” (‘The White World According to Daliborek’) w reż. Víta Klusáka, portretujący czeskiego neonazistę. Widzowie będą mogli także obejrzeć nowy film francuskiego mistrza dokumentu i fotografii Raymonda Depardona, „12 Dni” (‘12 Days’), ukazujący posiedzenia sądowe w sprawie przymusowego leczenia w szpitalu psychiatrycznym, oraz „Jeszcze jutro” (‘Still Tomorrow’), wielowarstwowy dokument Jiana Fana o dotkniętej porażeniem mózgowym najsłynniejszej chińskiej poetce Xiuhua Yu i jej bezpardonowej walce o niezależność.

W programie 17. edycji WATCH DOCS znajdą się dwa przeglądy tematyczne, poświęcone problemom aktualnym i żywo dyskutowanym w Polsce.

We współpracy z Naczelną Radą Adwokacką WATCH DOCS gości w tym roku dokumentalną edycję przeglądu „Adwokat w roli głównej”, a prezentowanym filmom towarzyszyć będzie międzynarodowa dyskusja panelowa o prawnikach w sytuacji załamania państwa prawa. „Adwokat w roli głównej” jest dokumentalną kontynuacją przeglądu organizowanego w latach ubiegłych w kinie Muranów w wersji fabularnej. W programie m.in. „Armia Gideona” (‘Gideon's Army’) Dawna Portera o amerykańskich obrońcach z urzędu i „Udając Boga” (‘Playing God’) Karin Jurschick, wnikliwy portret Kennetha Feinberga, pozwalający zobaczyć, jak wygląda świat z perspektywy najwyższego szczebla prawniczej hierarchii.

Druga retrospektywa tematyczna tegorocznego WATCH DOCS – „Ciało pod kontrolą” – zaprezentuje filmy ukazujące problemy społecznej kontroli nad ludzkim ciałem i zdrowiem z punktu widzenia praw człowieka i bioetyki. Nie zabraknie dokumentów dotyczących kontrowersyjnych tematów aborcji i eutanazji, ale widzowie zobaczą m.in. także „Bending the Arch” Kiefa Davidsona i Pedro Kosa, film o lekarzach-aktywistach, założycielach Partners for Health – organizacji pozarządowej zmieniającej system służby zdrowia w najuboższych państwach świata.

Program filmowy 17. WATCH DOCS to także cztery repertuarowe sekcje stałe: Chcę zobaczyć – przegląd najciekawszych dokumentów sezonu opowiadających o wydarzeniach, postaciach i tematach znajdujących się w centrum uwagi obrońców praw człowieka, Dyskretny urok propagandy – panorama dokumentów podejmujących temat różnych form indoktrynacji, Nowe filmy polskie – zestaw najciekawszych polskich dokumentów społecznych sezonu oraz Na krótko – sekcja filmów krótkometrażowych, otwarta także na formy eksperymentalne i animację.

Gościem specjalnym tegorocznego festiwalu będzie znakomity belgijski reżyser Thierry Michel, uhonorowany tegoroczną Nagrodą im. Marka Nowickiego za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie, przyznawaną przez Zarząd Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W programie WATCH DOCS znalazła się retrospektywa twórczości Thierry’ego Michela, a 14 grudnia festiwal zamknie pokaz jego najnowszego filmu „Dzieci przypadku” (‘Children of Chance’).

Wśród wydarzeń towarzyszących 17. edycji WATCH DOCS warto podkreślić FUTURE DOCS (8-10.12.2017), wspólne warsztaty poszukujących inspiracji dokumentalistów i obrońców praw człowieka, od podszewki znających nie tylko ważne problemy społeczne i polityczne, ale i niezwykłe ludzkie historie, jakie się za nimi kryją. Celem FUTURE DOCS jest tworzenie warunków sprzyjających powstawaniu najlepszych dokumentów kinowych z potencjałem realnego wpływu na rzeczywistość społeczną.

WATCH DOCS to wspólne przedsięwzięcie wiodącej polskiej organizacji obrony praw człowieka – Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskiego oraz Społecznego Instytutu Filmowego. Po zakończeniu festiwalu w Warszawie WATCH DOCS rusza w Polskę – w 2018 roku jego objazdowa odsłona zawita do ponad 40 polskich miast.

17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie
Warszawa
7-14 grudnia 2017