Rozpoczął się jeden z największych w Europie festiwali muzycznych, Sziget (węg. Wyspa) w Budapeszcie, który w tym roku świętuje swoje 25-lecie. Do przyszłej środy wystąpią na nim takie gwiazdy jak Kasabian, PJ Harvey, the Chainsmokers czy Jamie Cullum.

W środę, w dniu otwierającym festiwal, gwiazdą dnia będzie amerykańska wokalistka Pink. Przed nią wystąpi Kanadyjczyk Billy Talent, a także muzycy węgierscy.

Organizatorzy nie ujawnili, jaką gażę otrzyma Pink, ale jeden ze współorganizatorów Tamas Kadar powiedział, że będzie ona najdroższą gwiazdą w tym roku i wystąpi za „sumę podobnego rzędu wielkości” co Prince, który w 2011 r. według doniesień zagrał w Budapeszcie za milion dolarów.

Specjalny koncert zostanie poświęcony w środę zmarłemu w zeszłym roku znanemu węgierskiemu muzykowi i kompozytorowi Tamasowi Somlo, który był wokalistą i gitarzystą popularnego w latach 70. zespołu rockowego Locomotiv GT, a wcześniej innego słynnego zespołu Omega.

W programie następnych dni są koncerty takich zespołów jak Wiz Khalifa, GusGus, Klezmatics, Bad Religion czy Interpol. Na festiwal zaproszono artystów z 52 państw, w tym najwięcej z Wielkiej Brytanii.

Będzie też akcent polski: kilkanaście razy zaprezentuje przedstawienie „Peregrinus” Teatr KTO z Krakowa.

Oprócz około 500 koncertów rozmaitych rodzajów muzyki – głównie rockowej i popu, ale także klasycznej czy jazzu – Sziget proponuje tyle samo wydarzeń kulturalnych, w tym projekcje filmów, przedstawienia taneczne, teatralne i cyrkowe, a także serię koncertów towarzyszących wyświetlaniu filmów niemych. Na wystawie "Autyzm jako metafora" z pomocą okularów wirtualnej rzeczywistości przedstawione zostaną prace ośmiorga autystycznych artystów. Codziennie goście mogą wybierać wśród ponad 100 programów.

Sziget jest jednym z największych festiwali w Europie. W zeszłym roku odwiedziła go rekordowa liczba 496 tys. gości, w tym wielu z zagranicy, m.in. z Holandii, Włoch i Niemiec.

Jak poinformowali organizatorzy, w środę powitano 8-milionowego gościa – węgierską studentkę z rumuńskiego miasta Satu Mare, która po raz pierwszy wybrała się na festiwal. Otrzymała dożywotnią wejściówkę na Sziget oraz obietnicę spotkania z Pink za kulisami.

W swej 25-letniej historii festiwal, który odbywa się na wyspie Starobudzińskiej na Dunaju (stąd jego nazwa), już kilkakrotnie został w różnych kategoriach laureatem European Festival Awards.