Występy Teatru KTO będą w tym roku polskim akcentem na rozpoczynającym się w środę festiwalu muzycznym Sziget (węg. wyspa), który świętuje w tym roku swe 25-lecie – poinformował PAP Wojciech Kriston z Instytutu Polskiego w Budapeszcie.
Reklama

„Teatr KTO z Krakowa pokaże spektakl "Peregrinus". Teatr KTO to legendarny niegdyś, założony przez studentów w Krakowie w latach 70. teatr alternatywny, który na początku lat 90. został teatrem miejskim w Krakowie. Słynie z bardzo ciekawych spektakli ulicznych” – powiedział Kriston.

Spektakl, inspirowany twórczością poetycką T.S. Eliota, opowiada o współczesnym everymanie zawieszonym między domem a korporacją.

„Zostanie on pokazany kilkanaście razy, od 13 do 15 sierpnia - każdego dnia kilkakrotnie po południu. To jest właściwie wędrowny teatr, aktorzy noszą ogromne maski. Na Szigecie dzieje się naraz mnóstwo bardzo różnych rzeczy, więc będzie to bardzo pasować” – zaznaczył Kriston.

Reklama

Festiwal, odbywający się w Budapeszcie na wyspie Starobudzińskiej na Dunaju, gościł w ostatnich latach wielu artystów z Polski. W zeszłym roku wystąpiły na nim zespoły Kraków Street Band oraz elektro-popowy duet Rebeka, a także Teatr Gry i Ludzie z Katowic.

W poprzednich latach Budapeszt gościł m.in. Kapelę ze Wsi Warszawa, Kroke czy Cracow Klezmer Band, a z muzyków jazzowych Tomasza Stańkę, Zbigniewa Namysłowskiego czy trio Marcina Wasilewskiego. Przedstawienia teatralne zaprezentowali m.in. Teatr Ósmego Dnia czy Porywacze Ciał.

P.o. dyrektora Instytutu Polskiego Jarosław Bajaczyk zaznaczył w rozmowie z PAP, że na Szigecie warto być obecnym, nie tylko po to, by zaprezentować polskich artystów, ale i aby zbierać doświadczenia. „Sziget traktujemy też jako dobry pomost w relacjach polsko-węgierskich, które owocują praktycznymi, realnymi przedsięwzięciami na niwie kultury” - podkreślił.

Podczas festiwalu, który potrwa do 16 sierpnia, wystąpią artyści z 52 państw, w tym takie gwiazdy jak Pink, Kasabian, PJ Harvey czy Jamie Cullum. Codziennie będzie można wybierać spośród ponad 100 programów, nie tylko muzycznych. Na kilkudziesięciu scenach i w kilkuset namiotach będzie można m.in. posłuchać opery, jazzu, obejrzeć spektakle taneczne czy cyrkowe.

Sziget jest jednym z największych festiwali w Europie. W zeszłym roku odwiedziła go rekordowa liczba 496 tys. gości, w tym wielu z zagranicy, m.in. z Holandii, Włoch i Niemiec.