statystyki

Bitwa o cenę książki

autor: Sylwia Czubkowska17.03.2017, 07:15; Aktualizacja: 17.03.2017, 08:22
książki, książka

Zamieszanie wokół ustawy o książce cieszy. O sprawie napisał już nawet Pudelek.pl – gdzieś pomiędzy historiami o gwiazdach a zdjęciami szafiarek znalazła się analiza ewentualnych zmian na rynku książkiźródło: ShutterStock

„Horror jak za komuny”, „rząd chce mieć analfabetów, bo łatwiej nimi rządzić”. Czemu biją alarmowe dzwony? Nie uwierzycie, ale w obronie książek, a konkretnie prawa do obniżania ich cen.

W kraju, w którym 62,8 proc. obywateli przyznaje się, że w ciągu roku nie przeczytało ani jednej książki, a co siódmy Polak nie ma żadnej w domu, wybucha awantura o ustawę wprowadzającą stałą cenę na książki. Ponad 10 tys. osób podpisało się pod petycją grzmiącą: „Nie zgadzamy się na wprowadzenie zakazu promocji i jednolitej ceny książek!”. Ustawa o jednolitej cenie to nie nowość. Z pomysłem i planem wprowadzenia zakazu obniżania cen publikacji przez pierwsze miesiące od wydania nowego tytułu wydawcy i księgarze dobijają się do rządzących od kilku lat. Przekonują, że długofalowo ma to rozwiązanie zadziałać także na korzyść konsumenta i obniżyć cenę książki. W pierwsze, czyli pomoc w uzdrowieniu sytuacji na rynku księgarni i dokapitalizowaniu wydawców, wierzę. W drugie – raczej nie. Ale mimo wszystko uderzanie w ton „horror jak za komuny” jest co najmniej hipokryzją.

Bo czy program 500 plus jest cacy i wolnorynkowy? A idące w miliardy dotacje na rozwój start-upów to czysty liberalizm? A może w tym duchu pomyślane jest obniżenie wieku emerytalnego?

Na te rozwiązania – krytykowane w szczegółach, ale jednak ogólnie uznane za potrzebne – fala hejtu za komunistyczne podejście do gospodarki nie spada. Za to gdy pojawiają się pomysły wsparcia sektorów gospodarki i grup społecznych, które w obliczu zmian gospodarczych, często globalnych, takiej pomocy potrzebują, nagle przestawia nam się wajcha i znowu stajemy się fanami wolnego rynku.

Wolne niedziele, by odciążyć pracowników i pomóc drobnemu handlowi? Zamach na wolność konsumentów i rozwój handlu!

Ustawa o cenach leków dofinansowanych przez NFZ? Sztuczne ustalanie cen, które odbije się na samych pacjentach, a więc producentom przestanie się to opłacać!

Moglibyśmy się pospierać na argumenty kolejnych teoretyków ekonomii i cytować z jednej strony afirmujących neoliberalizm, z drugiej popierających socjalne oblicze gospodarki. Zamiast tego jednak zajmujmy się konkretem. A więc sprawdźmy, jak to jest z ustawą o stałej cenie książek.

Czy to PiS-owski pomysł?


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (3)

 • money.eu(2017-03-17 10:23) Zgłoś naruszenie 71

  Gdy się na stanowisko ministra kultury wstawia Glinskiego,naprawde trudno oczekiwać jakichkolwiek nie tylko madrych,ale choćby rozsądnych decyzji. Zablokowanie cen książek oznacza zablokowanie pieniędzy autorow i wydawcow i zablokowanie całego rynku,bo nikt nie zamowi u autora niczego nwoego,dopoki nie pozbędzie się poprzednich pozycji. Dzis praktycznie to autor pokrywa wszystkie koszty wydania a nie wydawca.No ,chyba ze ma już dorobek i wadomo już ,z ejego książki się sprzedają.Nawet i wtedy nie ma pewności,z ekolejna te zpojdzie ablokuja cmozliwosc obniżki jej ceny blokujemy i wydawcę i autora a przede wszystkim nabywcę ,który często nie moz esobie pzwolic na kupno książki w cenie startowej. Co dalej;zakazmy w ogole przecen;zadnych znizek na wiosne czy jesien,zadnych wyprzedaży.Caly ryn ek w lapach (głupich) państwowych. Polska rzadzxa oblakani

  Odpowiedz
 • historia kołem się toczy(2017-03-20 08:17) Zgłoś naruszenie 60

  Ceny reglamentowane.... zaraz zaraz.... gdzie ja to widziałem.... a taaaak, przed rokiem 90-tym. :)))

  Odpowiedz
 • Aldona Mackiewicz(2017-03-17 19:54) Zgłoś naruszenie 04

  Pięknie dziękuję za dobry artykuł. Prezentuje różne punkty widzenia, a przede wszystkim podkreśla, że nikt nie może wiedzieć co będzie. Możemy tylko przypuszczać i jako niezależni księgarze mieć nadzieję, że będzie lepiej

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie