Unikatowe ozdoby, bibeloty i przedmioty użytkowe wykonane ze szkła i porcelany w stylu art deco, pochodzące z okresu międzywojennego, można będzie od środy oglądać na wystawie w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

Wystawa, która potrwa do 2 kwietnia, wpisuje się w obchody 80. rocznicy utworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego.

„Przypadający w tym roku jubileusz 80. rocznicy utworzenia COP stanowi dobrą okazję, aby przypomnieć, jak żyli nasi przodkowie w latach 30., czym się pasjonowali, jakimi przedmiotami się otaczali i co sprawiało im przyjemność, poza rzetelną pracą na rzecz rozkwitającej industrialnie ojczyzny” – informują organizatorzy.

Ponadto nieprzypadkowa jest data udostępnienia ekspozycji – 8 marca, bowiem dedykowana jest szczególnie kobietom.

Reklama

Zdaniem kuratorki wystawy Anny Król rozmaite wyroby szklane: flakony, żardiniery, zestawy toaletowe czy galanteria stołowa, produkowane przez polskie huty były fenomenem dwudziestolecia międzywojennego. Na wystawie będzie można zobaczyć przedmioty ze szkła o charakterystycznym dla tej epoki artdekowskim designie, produkowane w takich polskich hutach jak Niemen, Zawiercie, Hortensja. Nie zabraknie też przedmiotów z Belgii, Czech i Niemiec.

Wśród nich będzie można zobaczyć m.in. talerze w kształcie śledzia, przeznaczone do podawania właśnie tych ryb, komplety karafek z kieliszkami, miski, miseczki, salaterki, kompotiery, a także zestawy perfumeryjne, czyli rzadko dzisiaj spotykane flakony na perfumy.

„Dzisiaj kupujemy ulubiony zapach w buteleczce, którą bo zużyciu perfum najczęściej wyrzucamy. Tymczasem dawniej takie buteleczki były dziełami sztuki. Nie wyrzucano ich zatem, ale po zużyciu zapachu napełniano na nowo. Dzięki temu flakoniki i buteleczki długo służyły swoim właścicielkom i cieszyły oko” – opowiadała Król.

Równie interesująca – zdaniem kuratorki - jest też kolekcja wyrobów porcelanowych sygnowanych znakami najlepszych polskich i zagranicznych wytwórni, w tym Fabryki Porcelany i Wyrobów Ceramicznych w Ćmielowie i fabryki w Katowicach-Bogucicach, noszącej od 1929 r. nazwę Giesche Fabryka Porcelany S.A.

Najliczniejsze w „porcelanowej” części wystawy są wyroby z Ćmielowa. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje serwis kawowy o nazwie „Płaski” oraz awangardowe filiżanki z wzoru „Kula”.

Z kolei spośród wyrobów fabryki w Katowicach-Bogucicach szczególną uwagę – jak oceniła Król – zwraca serwis kawowy „Empire” oraz efektowne porcelanowe figury.

Oprócz zestawów kawowych, herbacianych, na ekspozycji będzie można obejrzeć także patery, flakony na kwiaty, świeczniki. Wszystkie te przedmioty – jak zapewnia kuratorka – cechuje znakomita jakość i wysoki poziom artystyczny.

Prezentowane wyroby szklane i porcelanowe pochodzą z własnych zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Łącznie ponad 200 przedmiotów.

Agnieszka Pipała (PAP)