Wystawa przekrojowo zaprezentuje dzieje bolesławieckiej ceramiki, ukazując kilkaset wyrobów tej znanej na całym świecie marki.

Najstarsze spośród nich są bolesławieckie naczynia, pozyskane na drodze badań archeologicznych pochodzące z XVI i 1 poł. XVII w. oraz XVIII-wieczne dzbany o żeberkowanych brzuścach pokryte brązowym szkliwem ziemnym z cynowymi okuciami. Z drugiej połowy XVIII i z XIX w. pochodzą naczynia zdobione plastycznymi nakładkami przedstawiającymi motywy heraldyczne, postaci biblijne, sceny łowieckie oraz motywy roślinne i zwierzęce.

Na ekspozycji nie zabraknie typowych dla współczesnej produkcji bolesławieckiej wyrobów zdobionych gąbkowymi stempelkami. Ten rodzaj dekoracji pojawił się w Bolesławcu około 1882 r., a naczynia o jasnych czerepach, pokryte kobaltową dekoracją, najczęściej w formie kółek, kropek, pawich oczek, rybiej łuski oraz listków koniczynki szybko zyskały ogromną popularność.

Ozdobą wystawy będą naczynia z przedwojennych warsztatów: Hugo Reinholda, Karla Wernera oraz Juliusa Paula, dekorowane szkliwami zaciekowymi oraz różnymi rodzajami malatur, wykonywanych pędzlem bądź techniką natrysku przy użyciu szablonów i aerografu.

Wystawa będzie prezentowana w budynku Muzeum Ziemi Wschowskiej2. Dla zwiedzających będzie dostępna do 30 kwietnia tego roku.

Bolesławiecka ceramika to jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich marek. Naczynia powstające w tym dolnośląskim mieście są sprzedawane w kilkudziesięciu krajach na całym świecie.

Wyroby wytwarzane w Bolesławcu są cenione za wzornictwo i jakość, zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia w najbardziej prestiżowych konkursach artystycznych i konsumenckich, goszczą na dworach królewskich i w domach gwiazd show-biznesu oraz są wykorzystywane w filmach i serialach telewizyjnych.