Prawie 45 mln zł z UE trafi, decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do pięciu małopolskich instytucji kultury – poinformował w środę małopolski urząd marszałkowski.

Dzięki unijnym środkom uda się m.in. gruntownie wyremontować siedzibę Filharmonii Krakowskiej, odnowić obiekty Muzeum Tatrzańskiego i zrealizować multimedialną wystawę w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Środki pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

„To ogromne wsparcie, dzięki któremu uda się jeszcze lepiej chronić i promować nasze niepowtarzalne dziedzictwo kulturowe. Nie mam wątpliwości, że poprawa stanu infrastruktury - a więc remonty dotychczasowych siedzib naszych instytucji, a także konserwacja obiektów, które mają pod swoją pieczą - sprawią, że oferta kulturalna dla naszych mieszkańców i turystów będzie jeszcze bardziej atrakcyjna" - powiedział Leszek Zegzda, który w zarządzie województwa odpowiada za sprawy kultury.

Unijne wsparcie w wysokości prawie 45 mln zł otrzymało pięć projektów realizowanych przez małopolskie instytucje kultury. Województwo ze swojego budżetu dokłada do nich łącznie 8,1 mln zł.

Pierwszym przedsięwzięciem, które otrzymało wsparcie, jest realizacja multimedialnej ekspozycji poświęconej dziedzictwu polskiej muzyki XX i XXI w. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Nowa wystawa będzie mieć formę ścieżek dydaktycznych, prezentujących najważniejsze osiągnięcia nie tylko twórcy i patrona Europejskiego Centrum Muzyki, ale też innych wielkich osobowości muzycznych: od Karola Szymanowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego przez Witolda Lutosławskiego, Grażynę Bacewicz, Andrzeja Panufnika, Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego, po awangardowych, współczesnych kompozytorów.

Dotacja pozwoli również na gruntowną konserwację i modernizację krakowskiej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego. W efekcie prac budowlanych uda się zyskać dodatkowe 1,2 tys. m kw. powierzchni - dzięki temu estrada pomieści 100-osobową orkiestrę i 80-osobowy chór, a na widowni będzie mogło zasiąść ponad 700 osób.

Wsparcie dostanie również innowacyjny program Skansenova, którego celem jest ochrona drewnianych zabytków Małopolski. W planach są nie tylko prace konserwacyjne, ale też montaż systemów antywłamaniowych i monitoringu. Szacuje się, że dzięki Skansenovie uda się odnowić blisko 100 obiektów na terenie dziewięciu skansenów w Małopolsce. Liderem tego przedsięwzięcia jest Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.

Unijne pieniądze posłużą Muzeum Tatrzańskiemu w Zakopanem. Dzięki nim uda się odnowić zabytkowe budynki, które są obecnie siedzibą: Muzeum Stylu Zakopiańskiego (willa Koliba), Galerii Sztuki XX wieku (willa Oksza), Galerii Władysława Hasiora. Prace konserwacyjne obejmą również Zagrodę Sołtysów w Jurgowie i Zagrodę Korkoszów w Czarnej Górze.

Piątym docenionym przez ministerstwo projektem jest rewaloryzacja zespołu zabytkowych budowli inżynieryjnych dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. W tych obiektach - głównie hangarach i garażach - powstaną nowe przestrzenie ekspozycyjne Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

W najbliższych miesiącach województwo małopolskie chce uzyskać unijne dofinansowanie modernizacji kolejnych krakowskich instytucji: Muzeum Archeologicznego, Muzeum Etnograficznego (wraz z nowym budynkiem w Kobierzynie), Teatru im. Juliusza Słowackiego.