Wzruszająca opowieść o sztuce, która leczy i podnosi z życiowych tragedii („Witajcie w Marwen") oraz nowy horror Christophera Landona („Śmierć nadejdzie dziś 2") to dwa najważniejsze premierowe tytuły weekendu. Do kin wchodzi także m.in. polski dramat „Córka trenera" z Jackiem Braciakiem i Karoliną Bruchnicką oraz „Kiedy się pojawiłaś" Petera Hutchingsa.
Witajcie w Marwen

Film jest wzruszającą historią opartą o prawdziwe wydarzenia. Mark to dojrzały mężczyzna i świetny artysta tworzący makiety scen z II wojny światowej. Żyje spokojnie, na swój sposób szczęśliwie. Tragiczne zdarzenie wywraca jednak wszystko do góry nogami. Zupełnie bez powodu grupa mężczyzn pobiła go tak dotkliwie, że teraz z trudem może się podpisać i kompletnie nic nie pamięta sprzed napadu. Ledwo uszedł z życiem. Odtąd musi się mozolnie rehabilitować i znosić nieustanny ból. W ogromie niezawinionego nieszczęścia, które go spotkało, nie przestaje jednak walczyć o siebie. Tworzy artystyczne miasteczko swoich wojennych miniatur - alternatywny świat swojej wyobraźni z dobrymi żołnierzami (i kobietami) walczącymi z siłami zła. Tworzenie jest dla niego źródłem mocy. Leczy go i podnosi. Jego szlachetne i odważne kobiety-figurki walczą dla niego.

Gatunek: biograficzny, animowany
Reżyser: Robert Zemeckis
Aktorzy: Steve Carell, Leslie Mann, Eiza González

Śmierć nadejdzie dziś 2

Budzić się rano i przeżywać kolejny i kolejny raz dzień swojej śmierci. Ten sam dom, wszystko identyczne, ten sam paraliżujący lęk i morderca w masce bobasa. Koszmar. Tym razem Tree (Jessica Rothe) odkrywa, że umieranie każdego dnia na nowo było znacznie łatwiejsze niż niebezpieczeństwa, które kryją się w zwykłym życiu. Morderca w masce wydaje się ciągle nienasycony. Czy krwawa łaźnia kiedyś się skończy?

Gatunek: horror
Reżyser: Christopher Landon
Aktorzy: Jessica Rothe, Israel Broussard, Ruby Modine

Córka trenera

Maciej Kornet (Jacek Braciak) podróżuje po Polsce wraz z 17-letnią córką Wiktorią (Karolina Bruchnicka). Od wielu lat są tylko we dwoje, zawsze razem. Ona jest jego oczkiem w głowie, on - całym jej światem. Do czasu gdy dołącza do nich Igor (Bartłomiej Kowalski), dobrze zapowiadający się zawodnik, który zaczyna trenować pod okiem Macieja. Dzięki chłopakowi Wiktoria otworzy się na nowe doznania. Pierwszy papieros, pierwszy kieliszek alkoholu, pierwsza miłość. Wszyscy troje wyruszą w długą podróż rozklekotanym vanem, podczas której każdy będzie chciał osiągnąć swój cel.

Gatunek: dramat
Reżyser: Łukasz Grzegorzek
Aktorzy: Jacek Braciak, Karolina Bruchnicka, Bartłomiej Kowalski

Kiedy się pojawiłaś

Calvin (Asa Butterfield) zmaga się ze skłonnością do hipochondrii. Będzie jednak musiał przezwyciężyć swoje lęki, gdy spotka nieuleczalnie chorą Skye (Maisie Williams – Arya Stark z „Gry o Tron”). Dziewczyna ma plany, które chce zrealizować przed śmiercią i przekonuje Calvina, by jej w tym pomógł. Przyjaźń z ekscentryczną nastolatką zmieni chłopaka już na zawsze.

Gatunek: dramat
Reżyser: Peter Hutchings
Aktorzy: Asa Butterfield, Maisie Williams, Nina Dobrev

Corgi, psiak Królowej

Rex to nieziemsko rozpuszczony śliczny mały corgi, ulubiony piesek brytyjskiej królowej. Mieszka w Pałacu Buckingham pławiąc się w iście królewskich luksusach i powszechnym uwielbieniu. Jego wypielęgnowana łapa nie postała nigdy w zwykłym parku, a ulicznego mieszańca nie chciałby obwąchać nawet przez ogrodzenie. Jednak pewnego dnia na skutek szalonego zbiegu okoliczności Rex traci swoją pozycję w pałacu i trafia do londyńskiego schroniska. Otoczony przez gromadę twardych czworonogów, które z niejednego śmietnika kości żarły, musi nauczyć się, co to znaczy być zwyczajnym psem: na kogo warczeć, a komu pomerdać i jak pogonić kota kotu. Próbując odnaleźć drogę do domu, Rex odkryje, że prawdziwych przyjaciół nie poznaje się po pięknie wyczesanej sierści, ale po tym, że w potrzebie potrafią wyciągnąć do ciebie pomocną łapę.

Gatunek: komedia animowana

O ojcach i synach

Abu Osama jest dżihadystą specjalizującym się w podkładaniu min i samochodowych zamachach bombowych. Przez ponad dwa i pół roku reżyser Talal Derki mieszkał z nim i jego rodziną w małej wiosce gdzieś w północnej Syrii, filmując z bliska ich codzienne życie. Był świadkiem, jak kochający ojciec przygotowuje swoich synów, trzynastoletniego Osamę i dwunastoletniego Aymana, do walki zbrojnej, której celem jest ustanowienie w Syrii islamskiego kalifatu.

Gatunek: dokumentalny (Niemcy)
Reżyser: Talal Derki

Wiedźma

7-letnia dziewczynka ucieka z tajemniczego budynku rządowego. W skutek szoku zapada na amnezję – nie wie, kim jest i skąd pochodzi. Znajduje ją starsze małżeństwo, które postanawia zaopiekować się dziewczynką. Pod opieką nowych rodziców bohaterka wyrasta na bystrą i dzielną nastolatkę. Mija 10 lat, a bohaterka kierowana chęcią pomocy przyszywanym rodzicom, występuje w programie telewizyjnym. Od momentu pojawienia się dziewczyny w mediach zaczynają się dziać w jej życiu dziwne rzeczy. Ludzie twierdzą, że już ją widzieli.

Gatunek: thriller (Korea Południowa)
Reżyser: Hoon-jeong Park
Aktorzy: Da-mi Kim, Min-soo Jo, Woo-sik Choi

Litość

Bohaterowie Babisa Makridisa - kiedyś mieszkający w samochodzie bezimienny kierowca (L), teraz również pozbawiony nazwiska prawnik - to mężczyźni w średnim wieku. Trudno o lepszy moment na załamanie nerwowe. Posępny Yannis Drakopoulos, który przed realizacją "Litości" dostał od reżysera filmy Akiego Kaurismäkiego i Bustera Keatona, nie rozstaje się z miną żałobnika, wcielając się w postać ojca rokującego pianisty i męża kobiety w śpiączce. Pewnego dnia żona jednak się budzi i wszystko staje na głowie. Lukrowane babeczki od troskliwej sąsiadki przestają przychodzić, nikt już nie posyła pełnych litości spojrzeń, a prawdziwą tragedią okazuje się brak powodów do zmartwień. Makridis i scenarzysta Efthymis Filippou portretują człowieka, na którego współczucie innych działa jak narkotyk. Co gorsza, jego potrzeba wiecznego malkontenctwa nie współgra z otoczeniem. Z okna apartamentu roztacza się przecież widok na srebrną plażę, lazurowe niebo i samotną palmę pośrodku.

Gatunek: czarna komedia (Grecja)
Reżyser: Babis Makridis
Aktorzy: Yannis Drakopoulos, Evi Saoulidou, Evdoxia Androulidaki