Westernowa komedia z mocną obsadą (Joaquin Phoenix, John C. Reilly, Jake Gyllenhaal w filmie „Bracia Sisters"), bejruckie slumsy pełne wilczych zasad („Kafarnaum") oraz ponadczasowa love story („Gdyby ulica Beale umiała mówić") to najważniejsze filmowe premiery weekendu. Ponadto do kin wchodzą także: słynna już „Granica" Aliego Abbasiego, „Kobiety mafii 2" Patryka Vegi oraz dramat „Ułaskawienie" Jana Jakuba Kolskiego.
Reklama

Reklama
Bracia Sisters
Połowa XIX wieku. Na zachodnim wybrzeżu USA trwa gorączka złota. Podłe i brutalne czasy podszyte powszechną żądzą szybkiego wzbogacenia się. Bracia Charlie i Eli Sisters - z zawodu zabójcy do wynajęcia - przyjmują zlecenie, by wytropić pewnego poszukiwacza Hermanna Warma, który okazuje się być posiadaczem niezwykłej receptury na wytwarzanie substancji potrafiącej zabarwiać złoto w rzece. Na co dzień - poza częstym mordobiciem i strzelaninami - bracia Sisters toczą ze sobą pełne czarnego humoru rozmowy i spory (szorstkie, jak to między braćmi).
Gatunek: komedia, western
Reżyser: Jacques Audiard
Aktorzy: Joaquin Phoenix, John C. Reilly, Jake Gyllenhaal

Kafarnaum
Rodzice mogą wyrządzić swym dzieciom wiele różnych krzywd, od czysto fizycznych, które zamieniają się z biegiem czasu w blizny wspomnień, po psychologiczne, których echa potomkowie odczuwają przez wiele lat, nierzadko do samego końca. Co jednak muszą zrobić dziecku rodzice, by to postawiło ich na sali sądowej, pozywając za to, że w ogóle mieli czelność je spłodzić? Odpowiedź na to pytanie jest nieoczywista. Wybrzmiewa zarówno w wąskich uliczkach bejruckich slumsów, w których każdy może być każdemu wilkiem, nawet jeśli chwilę wcześniej był przyjacielem, jak i w amalgamacie twarzy życiowych rozbitków, których spotyka na swojej drodze główny bohater, prawdopodobnie dwunastoletni Zain. Prawdopodobnie, bowiem żyjący poza krawędzią ubóstwa rodzice nie zarejestrowali jego narodzin w urzędzie, a kolejne porody, które obecnie trudno zliczyć, wypaczyły postrzeganie czasu. Niestety, w świecie, w którym Zainowi przyszło się urodzić i dorastać, takie sytuacje są na porządku dziennym.
Gatunek: dramat
Reżyser: Nadine Labaki
Aktorzy: Zain Al Rafeea, Nadine Labaki, Yordanos Shiferaw

Gdyby ulica Beale umiała mówić
Lata siedemdziesiąte XX wieku. Poruszająca, ponadczasowa love story o nierozerwalnych miłosnych więziach łączących dwoje ludzi, w tle której obserwujemy historię afroamerykańskiej rodziny. „If Beale Street Could Talk” to opowieść widziana oczami dziewiętnastoletniej Tish (KiKi Layne), zakochanej w swym narzeczonym, artyście – Alonzo, znanym jako Fonny (Stephan James). Oboje dorastali w swym towarzystwie, tak rodziła się ta niezwykła miłość. Tyle że Fonny zostaje niesłusznie aresztowany za przestępstwo, którego nie popełnił...
Gatunek: dramat, komedia, romans
Reżyser: Barry Jenkins
Aktorzy: KiKi Layne, Stephan James, Regina King

Granica
Celniczka Tina słynie z niezwykłej spostrzegawczości, która pozwala jej stać się postrachem przemytników i przestępców. Kiedy na horyzoncie pojawia się podejrzanie wyglądający Vore, bohaterka natychmiast zwraca na niego uwagę, choć nie jest w stanie zarzucić mu niczego konkretnego. Na domiar złego, Tina zaczyna coraz bardziej fascynować się tajemniczym nieznajomym. Uznana za objawienie tegorocznego festiwalu w Cannes „Granica” to mroczna i niezwykle wciągająca baśń dla dorosłych.
Gatunek: thriller, romans
Reżyser: Ali Abbasi
Aktorzy: Eva Melander, Eero Milonoff, Viktor Åkerblom

Kobiety mafii 2
Po przejęciu władzy nad stolicą, gang Niani (Agnieszka Dygant) przygotowuje się do największej akcji przemytniczej w dziejach kraju. Będąca postrachem Warszawy grupa sprowadza do kraju tonę kolumbijskiej kokainy. Kiedy towar znika w podejrzanych okolicznościach, a kartel żąda głów, do Polski trafia śmiertelnie niebezpieczna Aida (Angie Cepeda). Kolumbijka znajduje sojusznika w osobie trójmiejskiego przemytnika – Mata (Piotr Adamczyk). Mafioso od dawna pragnie umocnić swoją pozycję w półświatku, ale jego plany komplikują napięte relacje ze zbuntowaną córką – Stellą (Aleksandra Grabowska). W tym samym czasie na wolność wychodzi Spuchnięta Anka (Katarzyna Warnke). Kochająca luksusy maniakalna zakupoholiczka cudem przeżyła więzienne piekło, po którym z trudem odnajduje się w nowej rzeczywistości. Wystarczy jednak nieoczekiwane zdarzenie, by znalazła się na celowniku ogólnopolskich mediów i z dnia na dzień stała się „mafijną celebrytką”. W tym samym czasie poza granicami, w Maroko, Siekiera (Aleksandra Popławska) przeżywa burzliwy romans z Amirem (Otar Saralidze) – bojownikiem państwa islamskiego. Kiedy mężczyzna ginie w brawurowej akcji z udziałem komandosów GROM-u, pałająca zemstą zabójczyni powraca do Polski. Ma do wypełnienia śmiercionośny plan.
Gatunek: sensacyjny
Reżyser: Patryk Vega
Aktorzy: Angie Cepeda, Agnieszka Dygant, Aleksandra Grabowska

Ułaskawienie
Historia o rodzicach żołnierza opowiadana z perspektywy ich siedemnastoletniego wnuka Janka. Wpisana w dramatyczne wydarzenia w powojennej Polsce, zawiera jednak unikalną treść: fabuła skupia się przede wszystkim na sile i odwadze rodziców, pokazując ich walkę o odzyskanie godności i równowagi po utracie syna.
Gatunek: dramat
Reżyser: Jan Jakub Kolski
Aktorzy: Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski, Michał Kaleta

My
Upalne lato, wieś na belgijsko-holenderskiej granicy. By przełamać nudę i monotonię ośmioro nastolatków zabawia się, rzucając wyzwania sobie i innym. Wkrótce chęć zaspokojenia erotycznej ciekawości sprawia, że granice między dobrem a złem się zacierają. Zdeprawowane gry i seksualne wykorzystywanie zabijają niewinność nastolatków, którzy szybko stają się bezwzględnymi drapieżnikami.
Gatunek: dramat
Reżyser: Rene Eller
Aktorzy: Friso van der Werf, Lieselot Siddiki, Gaia Sofia Cozijn