Na Scenie Małej Teatru Powszechnego im. Zygmunta Huebnera w Warszawie 12 grudnia odbędzie się premiera spektaklu "Odyseja kosmiczna 2021" w reż. Alicji Borkowskiej. Będzie transmitowana online na platformie VOD Teatru Powszechnego.

"Dobrze oderwać się od Ziemi. Szczególnie, jeśli na Ziemi wrze, a przed nami podróż na Marsa, gdzie wszystko można zacząć od nowa. Co będzie potrzebne? Sadzonki drzew? Pszczoły? Muzyka? Nowy język? Rytuały? Broń? Lecimy. Zamknięci w małej kapsule, niczego nie musimy. Tylko nauczyć się żyć ze sobą nawzajem" - napisano na stronie Teatru Powszechnego.

Jak wyjaśniono, "wszystko jest zautomatyzowane, zaprogramowane, sterowane z oddalającej się Ziemi – przez kogoś innego". "Patrzymy w gwiazdy, słuchamy kosmicznej ciszy. Dobrze pobyć w stanie nieważkości, nim znowu zderzymy się z grawitacją. Dziesięć, dziewięć, osiem, siedem, sześć…" - czytamy w nocie o spektaklu.

Autorem tekstu, który powstał na podstawie improwizacji aktorskich, jest Artur Pałyga. Współpraca dramaturgiczna – Joanna Mueller i Igor Stokfiszewski. Scenografię zaprojektowała Agata Skwarczyńska. Współpraca kostiumograficzna – Alicja Kamaj. Choreografię opracowała Katarzyna Stefanowicz. Muzyka – Ray Dickaty.

Występują: Grzegorz Falkowski, Vira Hres (gościnnie, Strefa WolnoSłowa), Michał Jarmicki, Natalia Łągiewczyk, Pavlo Luhovyi (gościnnie, Strefa WolnoSłowa), Maria Robaszkiewicz i Iryna Sylinnyk (gościnnie, Strefa WolnoSłowa).

Premiera - 12 grudnia o godz. 19 (transmisja online dostępna będzie do godz. 23.30 na platformie VOD Teatru Powszechnego: vod.powszechny.com). Kolejne pokazy na VOD: 18-20 grudnia o godz. 19.

Spektakl zrealizowano w ramach przedsięwzięcia "Dramaturgie społeczne", organizowanego przez Teatr Powszechny w Warszawie i Fundację Strefa WolnoSłowa, dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy.

Strefa WolnoSłowa to fundacja, która powstała z inicjatywy osób zajmujących się teatrem, literaturą, fotografią, organizacją działań animacyjnych i kulturalnych, pisaniem o teatrze, filmie i podróżach.

Fundacja ma na celu organizację działań artystycznych i edukacyjnych nastawionych na dialog międzykulturowy i międzypokoleniowy. "Podejmuje inicjatywy na granicy sztuki i interwencji społecznej, poruszające aktualne problemy w Polsce, Europie i na świecie, działania artystyczne angażujące osoby z różnych grup społecznych, umożliwiające spotkanie poprzez sztukę, promujące czynną postawę wobec rzeczywistości społecznej" - napisano na stronie Teatru Powszechnego.

Jak wyjaśniono, "przez artystyczne projekty międzynarodowe, działania interdyscyplinarne oraz inicjatywy angażujące uchodźców i imigrantów mieszkających na terytorium Polski działa na rzecz integracji europejskiej i praw człowieka".

Strefa WolnoSłowa od końca 2015 r. ściśle współpracuje z Teatrem Powszechnym w Warszawie, gdzie prowadzi Stół Powszechny – miejsce spotkań, warsztatów i działań społecznych. W ostatnich latach Strefa WolnoSłowa stworzyła w Teatrze Powszechnym spektakle: "Narysowałam więcej, niż tu widać", "Język do oc(a)lenia", "Bogowie", "Ludzie", "Zwierzęta", "Uchodź! Kurs uciekania dla początkujących", "Włącz bojler. Niech czeka na mnie chociaż ciepła woda" i "Zaczyna się od pszczół".