W Gdańsku wystartował festiwal, którego program wypełniają szekspirowskie spektakle przywiezione przez grupy z całego świata. Swoje przedstawienia pokażą m.in. Rumuni, Duńczycy, Gruzini, Niemcy, Rosjanie, Polacy i oczywiście Brytyjczycy.
Jedną z gwiazd 19. edycji Festiwalu Szekspirowskiego będzie awangardowy projekt The Tiger Lillies z Wysp. Na scenie Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku pojawią się kilkakrotnie. Na początek 1 sierpnia dadzą koncert, a w kolejne dwa dni będzie można zobaczyć ich spektakl „The Tiger Lillies perform Hamlet”. W 2012 roku przedstawienie było nominowane do prestiżowej duńskiej nagrody Reumert Award. Recenzent „Copenhagen Post” pisał o nim: „Hamlet grzeszny, nowatorski, pełen polotu i niesamowity. To wieczór, który tobą wstrząśnie z samych słusznych powodów”. To nie pierwsze sceniczne doświadczenie projektu Martyna Jacquesa. Sam Martyn został w 2002 roku uhonorowany prestiżową nagrodą Lawrence Olivier Award dla najlepszego odtwórcy drugoplanowej roli w musicalu „Shockheaded Peter”. The Tiger Lillies gościli już w Polsce wcześniej i zawsze były to koncerty przypominające mroczne kabarety muzyczne, ubogacone niesamowitą scenografią. Na pewno będzie tak też tym razem.
Zespół powstał ponad ćwierć wieku temu, do tej pory wydał ponad 20 płyt. Ich styl opisywany jest jako prowokacyjny, awangardowy, wodewilowo-kabaretowy i bliski ulicznym wykonawcom. Słychać tu nawiązania do twórczości Bertolta Brechta i Kurta Weilla. To właśnie cover ich piosenki „Heroin and Cocain” wykonała Karolina Czarnecka (jako „Hera, koka, hasz, LSD”) podczas głośnego występu na 35. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Koncert The Tiger Lillies nie będzie jedynym podczas Festiwalu Szekspirowskiego. Na scenie pojawią się także Maria Joao, Joao Farinha i André Nascimento z koncertem „Songs For Shakespeare” (2.08). Pochodząca z Portugalii wokalistka jazzowa Maria Joao ma za sobą współpracę chociażby z Manu Katche i Bobbym McFerrinem. To, co gra wraz z Nascimento i Farinhą, trudno jednak nazwać wyłącznie jazzem, bo to różnogatunkowa wariacja sceniczna.
Oprócz koncertów i spektakli dodatkowo w ramach sekcji „SzekspirOFF” będzie można zobaczyć performance Anny Ludwickiej-Mani „Literami po bruku mówione”, happening lalkarski Teatru Sztuk z Wrocławia „Polowanie na... czułość” oraz stand-up „Kazio Sponge”.
Pełny program imprezy na stronie www.festiwalszekspirowski.pl
Festiwal Szekspirowski | Gdańsk, 31.07–9.08