Spektakl „One same” w reżyserii Karoliny Kirsz miał premierę w listopadzie 2015 roku. W kwietniu oraz w maju wraca po kilkumiesięcznej przerwie na deski Teatru Żydowskiego w Warszawie, a jego tematyka nabiera aktualności w kontekście ostatnich wydarzeń. To fantastyczna opowieść o pozaziemskim spotkaniu autentycznych kobiet, znanych skandalistek XX wieku, które odważyły się wyjść poza schemat i powiedzieć głośno męskiemu światu „DOŚĆ!”. Najbliższe pokazy 21, 23, 24 kwietnia oraz 20-22 maja.

W dziwnej, nieziemskiej przestrzeni spotykają się niezwykłe kobiety. Postacie autentyczne. Żydówki – buntowniczki, skandalistki, które odważyły się wyjść poza schemat: Helena Rubinstein, ortodoksyjna Żydówka z Kazimierza, która „podarowała światu piękno”, Irena Krzywicka, przedwojenna gorszycielka, która walczyła o zalegalizowanie aborcji i „chciała wyniszczyć polski naród świadomym macierzyństwem”, księżna Stephanie von Hohenlohe, nisko urodzona Żydówka i agentka Hitlera, Anna Held, gwiazda Broadwayu początku XX wieku oraz Sophie Tucker, słynna amerykańska śpiewaczka, urodzona w Tulczynie na Podolu.
Każda z nich pisze swój życiorys, a całość przybiera kształt wspólnego utworu o wolności. Czy istnieje niebo dla takich kobiet? Czy można być sobą, żyjąc w zgodzie z tradycją? Jaką płaci się cenę za zerwane więzi? Czy skandal ma twarz kobiety i czy za wewnętrzną wolność trzeba zapłacić samotnością? Inspiracją do powstania scenariusza była m. in. książka Andrzeja Krakowskiego pt. „Pollywood. Uciekinierzy w raju”.

Terminy: 21, 23, 24 kwietnia oraz 20, 21 i 22 maja (spektakle w niedziele wystawiane są o godzinie 18.00, w pozostałe dni o 19.00).
Miejsce: Mała Scena Teatru Żydowskiego
Data premiery: 04.11.2015
Scenariusz i reżyseria: Karolina Kirsz
Scenografia i kostiumy: Aleksandra Szempruch
Kierownictwo muzyczne: Jacek Mazurkiewicz
Światła: Monika Sidor
Czas trwania: 1h 45min (bez przerwy)
Obsada: Ewa Dąbrowska Irena Krzywicka, Ewa Greś Sophie Tucker, Sylwia Najah Anna Held, Alina Świdowska Helena Rubinstein, Ernestyna Winnicka Stephanie von Hohenlohe, Jacek Mazurkiewicz (gościnnie) - muzyka na żywo







Bilety online >>>