152 pokazy w 63 miejscowościach zaplanowano w ramach akcji Teatr Polska 2016. Podczas wydarzenia, które rozpocznie się w piątek i zakończy pod koniec listopada, widzowie z 15 województw zobaczą m.in. spektakle z Bielska Białej, Kielc, Gdańska i Wrocławia.

W tegorocznej edycji akcji Teatr Polska zostanie zaprezentowanych 18 spektakli, które - jak powiedziała PAP Maja Raczyńska-Kaczmarek z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego - zostały wybrane z grupy ok. 100 przedstawień, zgłoszonych wcześniej przez różne instytucje. Sztuki zostały obejrzane przez Komisję Artystyczną, która w toku dyskusji wybrała spośród nich najbardziej wartościowe artystycznie.

"Komisja artystyczna przyjrzała się także zaproponowanym przez teatry trasom objazdu spektakli i przyznała dotacje na ich realizację. Celem programu jest bowiem prezentowanie przedstawień w miejscach, gdzie jest mniejszy kontakt z teatrem instytucjonalnym, czyli w miejscowościach oddalonych od większych ośrodków teatralnych" - wyjaśniła Raczyńska-Kaczmarek. "Teatry, których spektakle zostały wybrane, są silnymi, uznanymi i dynamicznie działającymi ośrodkami, które produkują nowatorskie, ciekawe rzeczy" - dodała.

Jak zaznaczyła Raczyńska-Kaczmarek, przedstawianych w ramach akcji spektakli nie łączy żaden konkretny motyw. "Przedstawienia, które zostały wybrane, to zarówno sztuki dla dzieci i dorosłych. To jednocześnie klasyczne dramaty, np. +Lalka+ w reż. Anety Groszyńskiej z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, jak i przedsięwzięcia eksperymentalne - tu choćby +LABirynt+ w reż. Alicji Morawskiej-Rubczak - instalacja dla naprawdę małych dzieci skupiona nie na słowie, a na doświadczeniu i kolorze" - podkreśliła.

"Komisji zależało, by pokazać spektakle, które zazwyczaj nie wyjeżdżają w tournee: pełnoobsadowe, z dużą scenografią, jak np. +Dzieje grzechu+ w reż. Michała Kotańskiego z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach czy +Drogę śliską od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł+ w reż. Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy" - mówiła Raczyńska-Kaczmarek. "To sztuki, które w innych warunkach nie pojechałyby w objazd. Dzięki akcji do mniejszych miastach przyjedzie +prawdziwy teatr+ - ze scenografią, światłem i całym zapleczem dużych przedstawień" - dodała.

Cykl pokazów rozpocznie prezentacja sztuki "Wot takaja żyźń" poznańskiego Teatru Biuro Podróży (reż. Paweł Szkotak) - spektaklu inspirowanego opowiadaniami Dmitra Głuchowskiego "Witajcie w Rosji". Przedstawienie zobaczą mieszkańcy Barcina, a następnie Gostynia, Rawicza, Zamościa, Kraśnika, Krasnystawu, Cieszkowa, Jarocina i Konina.

Widzowie zobaczą też "Broniewskiego", przedsięwzięcie w też. Adama Orzechowskiego z Teatru Wybrzeże, będące panoramą historii Polski XX wieku i próbą przedstawienia biografii kontrowersyjnego, ważnego dla polskiej poezji twórcy - piłsudczyka, żołnierza armii Andersa, piewcy Stalina, przyjaciela władz, „Polaka, katolika i alkoholika”. Zaprezentowana zostanie również sztuka "Ewelina płacze" TR Warszawa w reż. Anny Karasińskiej, "Wziołowstąpienie" w reż. Piotra Tomaszuka z Teatru Wierszalin w Supraślu oraz "Znak Jonasza" w reż. Pawła Passiniego (Stowarzyszenie Artystów "Bliski Wschód" z Lublina). W akcji weźmie udział prócz tego zespół Fundacji Art Color Ballet z Krakowa, który przedstawi "Preludium słowiańskie" w reż. Agnieszki Glińskiej - widowisko z udziałem tancerzy baletowych, muzyków grających na instrumentach perkusyjnych oraz śpiewającej tradycyjne pieśni kobiecej formacji wokalnej.

Dla najmłodszych zaplanowano m.in. pokazy "Kręcipupy" w reż. Tomasza Maśląkowskiego (Fundacja LALE.Teatr/Wrocławski Teatr Lalek), "Hydrokosmosu" w reż. Konrada Dworakowskiego (Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego) oraz "Pyzy na polskich dróżkach" (reż. Daniel Arbaczewski, Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie).

Spektakle będą grane m.in. w szkołach, domach kultury i innych lokalnych jednostkach kultury. Będą im towarzyszyć m.in. warsztaty wprowadzające do tematyki spektakli.

Objazd zacznie się w piątek i potrwa do 30 listopada. W tym czasie odbędą się 152 prezentacje w 63 miejscowościach z 15 województw. Informacje o programie akcji pojawią się m.in. w formach spotów w wybranych kinach studyjnych.

Szczegóły dotyczące spektakli oraz programu można znaleźć na stronie www.polska.e-teatr.pl

Program Teatr Polska jest organizowany od 2009 roku ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ciągu całego trwania Programu w objazdy pojechało 117 spektakli, które zobaczyło łącznie ponad 200 tys. widzów.