Jedna z najlepszych śpiewaczek operowych świata - niemiecka sopranistka Diana Damrau - wystąpi 24 maja 2017 roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków w ramach cyklu ICE Classic – poinformowało w środę PAP Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Diana Damrau to kolejna – po Aleksandrze Kurzak i Edicie Gruberovej – światowej sławy sopranistka, która odwiedzi stolicę Małopolski na zaproszenie Krakowa i Krakowskiego Biura Festiwalowego.

"Jesteśmy dumni, że w ramach cyklu ICE Classic możemy gościć w Krakowie tak wspaniałe sopranistki, jak Editę Gruberovą, której koncert odbędzie się już 20 września, i Dianę Damrau w maju przyszłego roku. Obie artystki to najsłynniejsze i najczystsze soprany koloraturowe swoich pokoleń. Ich występy to wydarzenia, których nie może przegapić żaden miłośnik opery" – powiedziała Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, będącego operatorem Centrum Kongresowego ICE Kraków.

"Jestem przekonana, że Diana Damrau zachwyci nas tak, jak publiczność na całym świecie" – dodała Izabela Helbin.

Jak podkreśliła, obie artystki oprócz występów na najsłynniejszych operowych scenach łączy także pasja do najtrudniejszych ról i niezwykła wirtuozeria wokalna spod znaku belcanto. Często występują z recitalami, w których ta technika wokalna jest szczególnie eksponowana.

Diana Damrau znana jest też z udziału w inscenizacjach "Czarodziejskiego fletu" Mozarta, w których jest obsadzana w partii Królowej Nocy, uznawanej za jedną z najtrudniejszych w świecie operowym.

W programie krakowskiego koncertu, który będzie również inauguracją nowego sezonu Theatrum Musicum 2017, znajdą się m.in. arie z oper Giacomo Meyerbeera, Giuseppe Verdiego i Vincenzo Belliniego. Artystce towarzyszyć będzie francuski bas-baryton Nicolas Testé (prywatnie mąż artystki) oraz orkiestra Prague Philharmonia pod batutą dyrektora opery w Dallas Emmanuela Villaume’a.

Diana Damrau - niemiecka śpiewaczka operowa, urodzona w 1971 r. – została nazwana przez New York Sun "jednym z najlepszych sopranów koloraturowych na świecie". W 2014 roku została uhonorowana nagrodą "Best Female Singer" International Opera Awards. Jej nagrania wydają najbardziej prestiżowe wytwórnie - Erato Records i Deutsche Grammophon.