Spektakl inspirowany biografią byłego prezydenta Czech i pisarza Vaclava Havla otworzy w piątek 20. Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia w Tarnowie. Jubileuszowa edycja imprezy potrwa 10 dni.

Na inaugurację gospodarz dorocznego przeglądu, Teatr im. Ludwika Solskiego, przygotował prapremierę przedstawienia „Havel-Man albo Vaclav Havel i spisek czasoskoczków”. Spektakl wyreżyserowała Eva Rysova na podstawie tekstu Mateusza Pakuły. Komedia jest inspirowana biografią byłego prezydenta Czech i pisarza oraz – jak zapewniają twórcy – „jest w niej pełno czeskiego i nie czeskiego humoru”.

Najważniejszą część festiwalu odbywającego się na deskach Teatru im. Solskiego jest konkurs. Co roku o Grand Prix i statuetkę Talii walczą twórcy teatralnych komedii z całego kraju.

W jubileuszowej edycji o najwyższe laury ubiegać się będą autorzy związani z teatrami z Tarnowa, Krakowa, Warszawy, Katowic i Lublina, którzy zaprezentują łącznie dziewięć spektakli.

Większość teatrów przyjedzie do Tarnowa z Krakowa. Komisja konkursowa i widzowie obejrzą „Poskromienie złośnicy” (reż. Michał Kotański) Teatru Bagatela, „Kowboj Parówka” (reż. Wiktor Loga Skarczewski) Łaźni Nowej, „Teatr Telewizji. Komedia sensacyjna” (reż. Krzysztof Niedźwiedzki) z KTO oraz „Sarenki” (reż. Tomas Svoboda) z Teatru Ludowego.

O laury powalczą też twórcy z Warszawy – „Wychowankę” na podstawie komedii Aleksandra Fredry zaprezentuje Michał Zadara, zaś Michał Walczak, założyciel kabaretu Pożar w burdelu, wystawi „Herosów transformacji i miecz Chrobrego”.

Spośród katowickich spektakli widzowie obejrzą „Ożenek” (reż. Nikołaj Kolada) Teatru Śląskiego. Z Lublina zaprezentują się aktorzy Sceny Prapremier InVitro, którzy grają w„Tata ma kota (albo poczytaj mi mamo)”.

Spektakl „Havel-Man albo Vaclav Havel i spisek czasoskoczków” także będzie oceniony przez jury.

Przeglądowi towarzyszyć ma koncert „Atramentowa” Stanisławy Celińskiej oraz imprezy plenerowe: na placu dawnej „Kapłanówki” Teatr im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa wystawi „Rycerza nieistniejącego”, a na miejskim Rynku włoskiej grupa eVenti Verticali zaprezentuje utwór „Wanted” .

Na zakończenie festiwalu, które odbędzie się w Centrum Sztuki Mościce, widzowie zobaczą „Hawaje, czyli przygody siostry Jane” – spektakl warszawskiego Teatru Capitol. Na scenie wystąpią m.in. Dominika Ostałowska, Daria Widawska oraz młody aktor i tancerz Alan Andersz.

Patronem 20. Talii jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które także dofinansowało projekt.

Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia w Tarnowie zainicjował 20 lat temu poeta i aktor Andrzej Pacuła. Talia w mitologii greckiej była muzą komedii.