W olsztyńskim teatrze im. Stefana Jaracza rusza Festiwal Teatralny Nowa Europa - Demoludy. W tym roku w ramach festiwalu zostanie wystawionych siedem spektakli, odbędą się trzy czytania performatywne, dwa koncerty oraz debata "Czy Europa jest kobietą?".

Festiwal Teatralny Nowa Europa Demoludy od początku istnienia poświęcony jest prezentacji twórczości artystycznej krajów byłego bloku sowieckiego - stąd nazwa "Demoludy".

Dyrektor artystyczny festiwalu Piotr Filipowicz na konferencji prasowej zapowiadającej tegoroczną edycję festiwalu stwierdził, że przez lata nazwa ta - Demoludy - nabrała nieco innego wymiaru niż na początku istnienia imprezy. "Nie jesteśmy już krajami postkomunistycznymi. Między krajami, które kiedyś tak określano są teraz duże różnice światopoglądowe i kulturowe" - stwierdził Filipowicz.

Podkreślił, że stałe w imprezie jest to, że prezentuje ona młodych, ambitnych twórców z tych krajów. "Festiwal stał się marką samą w sobie, jest w tych krajach rozpoznawalny" - stwierdził.

Tegoroczna edycję imprezy otworzy projekt węgiersko – ukraiński: „Nieznana Ukraina", który swą premierę miał kilka dni temu w Budapeszcie, olsztyński pokaz będzie pierwszym w Polsce. "Nieznana Ukraina" to połączenie muzyki i krótkich form filmowych. "Koncert, który łączy historię z kulturą ludową, muzykę z filmem i teatrem. Daje możliwość odkrywania na nowo mało znanego sąsiada i głębszego zrozumienia historycznych wpływów – a wszystko to poprzez muzykę" - napisano w notce zapowiadającej przedstawienie.

Olsztyńscy widzowie będą też mogli zobaczyć spektakl z Budapesztu „Zjednoczenie dwóch Korei” (Joel Pommerat, reż. Gabor Mate), Divadlo Andreja Bagara z Nitry (SK) ze spektaklem „Hamlet jest martwy, Faust jest głodny” (Ewald Palmetshofer, reż. Svetozar Sprusansky i Brano Holicek) oraz MIHR Theatre z Erywania (AM) ze spektaklem „Lavash” (Tsolak MLKE-Galstyan i Gabrielle Neuhaus).

Będą też spektakle polskie, w tym premierowy spektakl olsztyńskiej Sceny Margines: „Single Radicals” (Michaela Zakut’anska, reż. Martyna Łyko) oraz "Porno" Teatru Nowego z Poznania (reż. Cezi Studniak).

Organizatorzy dużą wagę przykładają także do debaty "Czy Europa jest kobietą", do której zaproszono Izabellę Cywińską oraz węgierską dziennikarkę, redaktorkę i krytyk teatralną - Andreę Tompę.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Demoludy" organizowany jest nieprzerwanie od 2007 roku. W ciągu dekady podczas Festiwalu zaprezentowano blisko 70 spektakli teatralnych i 30 czytań performatywnych. W festiwalu wzięło udział ponad 1000 artystów z Polski, Rosji, Białorusi, Mołdawii, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Słowenii, Serbii, Bośni, Czech, Słowacji, Węgier, Kosowa, Ukrainy i Litwy.

Festiwal został nagrodzony Międzynarodową Nagrodą Wyszehradzką w 2015 roku oraz został wpisany w kalendarz kulturalny polskiej prezydencji w Grupie V4 w 2016 roku.