Festiwal Teatralny Nowa Europa Demoludy od początku istnienia poświęcony jest prezentacji twórczości artystycznej krajów byłego bloku sowieckiego - stąd nazwa "Demoludy".
Dyrektor artystyczny festiwalu Piotr Filipowicz na konferencji prasowej zapowiadającej tegoroczną edycję festiwalu stwierdził, że przez lata nazwa ta - Demoludy - nabrała nieco innego wymiaru niż na początku istnienia imprezy. "Nie jesteśmy już krajami postkomunistycznymi. Między krajami, które kiedyś tak określano są teraz duże różnice światopoglądowe i kulturowe" - stwierdził Filipowicz.
Podkreślił, że stałe w imprezie jest to, że prezentuje ona młodych, ambitnych twórców z tych krajów. "Festiwal stał się marką samą w sobie, jest w tych krajach rozpoznawalny" - stwierdził.
Tegoroczna edycję imprezy otworzy projekt węgiersko – ukraiński: „Nieznana Ukraina", który swą premierę miał kilka dni temu w Budapeszcie, olsztyński pokaz będzie pierwszym w Polsce. "Nieznana Ukraina" to połączenie muzyki i krótkich form filmowych. "Koncert, który łączy historię z kulturą ludową, muzykę z filmem i teatrem. Daje możliwość odkrywania na nowo mało znanego sąsiada i głębszego zrozumienia historycznych wpływów – a wszystko to poprzez muzykę" - napisano w notce zapowiadającej przedstawienie.
Olsztyńscy widzowie będą też mogli zobaczyć spektakl z Budapesztu „Zjednoczenie dwóch Korei” (Joel Pommerat, reż. Gabor Mate), Divadlo Andreja Bagara z Nitry (SK) ze spektaklem „Hamlet jest martwy, Faust jest głodny” (Ewald Palmetshofer, reż. Svetozar Sprusansky i Brano Holicek) oraz MIHR Theatre z Erywania (AM) ze spektaklem „Lavash” (Tsolak MLKE-Galstyan i Gabrielle Neuhaus).
Będą też spektakle polskie, w tym premierowy spektakl olsztyńskiej Sceny Margines: „Single Radicals” (Michaela Zakut’anska, reż. Martyna Łyko) oraz "Porno" Teatru Nowego z Poznania (reż. Cezi Studniak).
Organizatorzy dużą wagę przykładają także do debaty "Czy Europa jest kobietą", do której zaproszono Izabellę Cywińską oraz węgierską dziennikarkę, redaktorkę i krytyk teatralną - Andreę Tompę.
Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Demoludy" organizowany jest nieprzerwanie od 2007 roku. W ciągu dekady podczas Festiwalu zaprezentowano blisko 70 spektakli teatralnych i 30 czytań performatywnych. W festiwalu wzięło udział ponad 1000 artystów z Polski, Rosji, Białorusi, Mołdawii, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Słowenii, Serbii, Bośni, Czech, Słowacji, Węgier, Kosowa, Ukrainy i Litwy.
Festiwal został nagrodzony Międzynarodową Nagrodą Wyszehradzką w 2015 roku oraz został wpisany w kalendarz kulturalny polskiej prezydencji w Grupie V4 w 2016 roku.