„Sceny miłosne dla dorosłych” Zbigniewa Książka wystawi w piątek Teatr Muzyczny w Gdyni. To żart sceniczny o relacjach damsko-męskich – mówi reżyser spektaklu i dyrektor gdyńskiej sceny Igor Michalski, który wraca do tej sztuki po 14 latach.

We wtorek w Teatrze Muzycznym odbyła się próba medialna "Scen miłosnych dla dorosłych".

„To sztuka o złych mężczyznach i dobrych kobietach, a generalnie o relacjach damsko-męskich. Smutno przyznać, ale w tych wzajemnych kontaktach zwykle przegrywają mężczyźni, a kobiety stanowią tę +lepszą stronę życia+. W Biblii wszystkiemu winna była Ewa, a w tym spektaklu to mężczyźni są nastawieni wyłącznie na siebie, swoją próżność i pychę” – powiedział PAP reżyser przedstawienia.

Dodał, że spektakl dotyka też problemu „poszukiwania miłości i czułości” oraz „wrażliwości na drugiego człowieka”. „Ten spektakl postawi publiczności pytanie: +dlaczego jestem samotny, samotna, dlaczego czujemy się niespełnieni?” – wyjaśnił.

„Sceny miłosne dla dorosłych” Michalski wyreżyserował już w 2003 r. w Teatrze Muzycznym w Gdyni i podobnie jak teraz, na scenie kameralnej. Był to wówczas jego debiut reżyserski.

„Tamto przedstawienie było popularne i miało swoją widownię. Wracam do tej sztuki, bo ona cały czas jest mądra i aktualna. Te żarty wciąż coś o nas mówią - mam nadzieję, że dotkną one i poruszą każdego widza; ktoś się uśmiechnie lub zastanowi, odnajdując siebie w jakiejś scenie” - zaznaczył Michalski.

Z ośmioosobowej obsady sztuki sprzed kilkunastu lat w nowej adaptacji pozostała trójka aktorów: Dorota Kowalewska, Paweł Bernaciak i Andrzej Śledź. Oprócz nich w spektaklu zagrają także Anna Maria Urbanowska, Katarzyna Wojasińska, Jakub Badurka, Rafał Ostrowski i Marek Sadowski.

Autorem scenariusza i tekstów piosenek jest Zbigniew Książek, muzykę napisał Bartek Gliniak. Scenografię i kostiumy przygotowała natomiast Renata Godlewska.

Zbigniew Książek jest krakowskim poetą, dramaturgiem i prozaikiem.

Książek wspólnie z Piotrem Rubikiem z okazji Światowych Dni Młodzieży 2016 wystawili na krakowskim rynku i wydali na płytach oratorium "Z Powodu Mojego Imienia". Wcześniej duet ten stworzył cztery inne oratoria i dwa poematy symfoniczne. Z kompozytorem Bartkiem Gliniakiem artysta napisał trzy oratoria, w tym „Siedem Pieśni Marii”, poświęcone Sanktuarium w Leśniowie.

Utwory Książka reżyserowali w telewizji i teatrach m.in. Marta Meszaros, Krzysztof Jasiński i Jan Nowicki. Autor współpracuje z kabaretem „Piwnica Pod Baranami”.

Pisał piosenki dla Andrzeja Zauchy, Zbigniewa Wodeckiego, Michała Bajora, Ryszarda Rynkowskiego, Grzegorza Turnaua, grupy Brathanki i wielu innych gwiazd polskiej estrady. Jest też autorem tekstów piosenek do spektaklu "Notre Dame de Paris", którego premiera odbyła się we wrześniu 2016 r. w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Igor Michalski jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W swoim dorobku ma wiele ról w spektaklach teatralnych i telewizyjnych, filmach fabularnych i serialach.

W latach 2007-2013 był dyrektorem Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu oraz Kaliskich Spotkań Teatralnych. Od 2014 r. jest dyrektorem Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.