Spektakle teatralne, wystawy i spotkania z twórcami wypełnią program pierwszej edycji Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”, który rozpocznie się w Lublinie 20 kwietnia.

Pomysłodawca i dyrektor artystyczny nowego festiwalu, twórca lubelskiego teatru Scena Plastyczna KUL, prof. Leszek Mądzik chce, aby Lublin stał się miejscem spotkań artystów zajmujących się scenografią. Jego zdaniem ta sfera twórczości jest w Polsce ważna, a mało się o niej mówi.

„Jest jakieś zaniedbanie w stosunku do tego szerokiego pojęcia, jakim jest scenografia. Scenografia, kostium, to co jawi się w spektaklu obok tekstu, jako obraz i jego dramaturgia, to jest w polskim teatrze wyjątkowo ważny rozdział. Przyszła pora, żeby artyści, którzy uprawiają to pojęcie scenografii, mieli swoje święto” – powiedział Mądzik we wtorek na konferencji prasowej.

„To jest ważne, ponieważ pojęcie teatru autorskiego w Polsce w większości wiązało się z plastyką. Świadczą o tym nazwiska takich twórców jak Kantor, Szajna, Grzegorzewski i paru innych. Kto śledzi teatr, znajduje tam potrzebę obrazu. Tutaj chcemy dostrzec, to co jest najsilniejsze w kostiumie i obrazie, czyli w scenografii” – dodał Mądzik.

Organizatorem festiwalu jest ośrodek samorządu województwa Centrum Spotkania Kultur. Nowy gmach Centrum oddany został do użytku w końcu 2015 r. Powstał w miejscu budynku teatralnego, którego budowę rozpoczęto przed ponad 40 laty. Mieszkańcy nazywali go „teatrem w budowie”. Wystrój wnętrz nowego gmachu nawiązuje do budowy.

Dyrektor Centrum Spotkania Kultur Piotr Franaszek podkreślił, że nazwa nowego festiwalu „Scena w Budowie” wywodzi się z historii tego miejsca. „Przez wiele lat ten budynek, jako +teatr w budowie+ był bardziej swoistą scenografią w mieście, niż teatrem. Pomieszczenia, w których się znajdujemy, to właśnie jest +teatr w budowie+, te elementy pokazują jak plastyczne jest to miejsce, dobre dla festiwalu scenografii i kostiumów” – powiedział Franaszek.

Główną częścią festiwalu będzie konkurs, w którym nagrodzone zostaną najciekawsze scenografie. Do udziału w konkursie zgłoszono 70 przedstawień. W Lublinie będzie można zobaczyć trzy, charakteryzujące się zróżnicowanymi pomysłami scenograficznymi. Będzie to sztuka „Fahrenheit 451” Teatru Wybrzeże, gdzie autorem scenografii jest Mirek Kaczmarek, spektakl taneczny „Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza” w wykonaniu Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego, autorstwa Ewy Wycichowskiej oraz przedstawienie „Kumernis, czyli o tym jak Świętej Panience broda rosła” Teatru Muzycznego w Gdyni, w reżyserii Agaty Dudy-Gracz, która jest też autorką scenografii.

Jury przyzna nagrodę główną festiwalu, statuetkę „Złota Kieszeń” i 10 tys. zł dla najlepszego wizualnie spektaklu. Nagrody po 7,5 tys. zł będą przyznane za najlepszą scenografię i najlepszy kostium.

Otwarta będzie retrospektywna wystawa twórczości Andrzeja Kreuetz-Majewskiego, wieloletniego naczelnego scenografa Teatru Wielkiego w Warszawie, wystawa scenografii do spektaklu „Księgi Jakubowe” Teatru Powszechnego w Warszawie oraz wystawa grafik i plakatów Jaromira Aleksiuna. Będzie można zobaczyć kostiumy z kolekcji Teatru Wielkiego oraz Teatru im. Osterwy w Lublinie, a także lalki z lubelskiego Teatru im. Andersena. Zaplanowano spotkania z twórcami oraz warsztaty z projektowania scenografii i kostiumów.

Festiwal potrwa do 23 kwietnia.