W lubelskim akademickim Centrum Kultury "Chatka Żaka" w ramach XIII Studenckiego Ogólnopolskiego Festiwalu "Kontestacje" wystąpi 13 polskich teatrów studenckich. Hasło festiwalu, który potrwa od 20 do 23 kwietnia, to "Teatr w przestrzeni miejskiej ".

Przegląd otworzy 20 kwietnia Ewelina Drzał-Fiałkiewicz w spektaklu tanecznym "Trofia". Następnie widzowie zobaczą lubelską grupę Innymi Słowy, a pierwszy dzień "Kontestacji" zakończy Joanna Szot z grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej przedstawieniem "Maria Stuart i smutne piosenki, czyli dlaczego ktoś odrąbał jej głowę".

21 kwietnia grupa Razem pokaże spektakl "Zwykła historia: rozmowa dla dwojga". Wielokrotnie nagradzany Teatr Krzyk z Maszewa przedstawi spektakl "KOJ", a festiwalowe prezentacje tego dnia zakończy Fabian Fejdasz w tanecznym spektaklu "Bastard", poruszającym temat obcości i odmienności.

Dzień poźniej publiczność uczestniczyć będzie w czytaniu performatywnym sztuki "Żelazna kurtyna" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk przygotowanym przez lubelskie TransDramaticum. Następnie widzowie obejrzą spektakl "Ludzie mówią..." Teatru niebopiekło oraz monodram "Skur-wienia" w reż. Aleksandry Skorupy. Dzień zakończy Teatr Politechniki Warszawskiej spektaklem "Lamentacje" na podstawie dramatu Krzysztofa Bizio. To historia trzech kobiet, które nie potrafią odnaleźć się we współczesnej rzeczywistości.

Ostatniego dnia przeglądu publiczność obejrzy "Ewę" przygotowaną przez Grupę Baninę, taneczny spektakl "OKenzo" zespołu My Persony. Festiwal zakończy Kolektyw LŁ, czyli pokaz artystów cyrkowych pt. "Spektrum" wyprodukowany przez Fundację Sztukmistrze i Warsztaty Kultury w Lublinie.

Spektakle prezentowane będą w trzech salach oraz w foyer Akademickiego Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" w Lublinie. Wieczorne spotkania z twórcami pod nazwą "Kontestacyjne Konwersacje" odbywać się będą w kawiarnia LeŻak.

Studencki Festiwal Teatralny "Kontestacje" odbywa się w Lublinie od 2005 r. Nawiązuje do tradycji słynnego w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku festiwalu "Studencka Wiosna Teatralna".