TEATR | „Piękny nieczuły”, czyli napisany dla Edith Piaf wspaniały tekst Jeana Cocteau, 22 czerwca będzie miał premierę w Teatrze Polonia. W roli głównej zobaczymy Natalię Sikorę, charyzmatyczną aktorkę o wielkim talencie i magnetyzującym głosie, a także utalentowanego Pawła Ciołkosza, znanego widzom choćby ze spektaklu „Matki i synowie”. Reżyseruje Edward Wojtaszek, który na potrzeby nowej inscenizacji przełożył tekst na nowo.
Reklama

„Piękny nieczuły” to uwielbiane przez publiczność przedstawienie, które Piaf z wielkim sukcesem zagrała setki razy. Jego powodzenie związane było nie tylko z tym, że Edith Piaf z właściwym sobie urokiem śpiewała w tym spektaklu na żywo, ale także z tym, że sam tekst napisany został wspaniałym, uwodzącym i poetyckim językiem. Tekst doczekał się także wersji telewizyjnej i kinowej (choć już w innej obsadzie). Pod koniec czerwca zobaczyć go będzie można w Teatrze Polonia.

„Piękny nieczuły” to historia jednej nieznośnie długiej nocy. Zakochana kobieta czeka w pokoju hotelowym na swojego partnera – czekanie to jest dla niej torturą, a każdy szmer, dźwięk windy czy dzwonek telefonu wzmagają jej tęsknotę, ale i budzą gniew. Jest piosenkarką, a zamiast na scenie, marnuje czas na wyczekiwanie. Gdzie się podziewa ten człowiek, który powinien spędzać z nią każdą wolną chwilę? Dlaczego skazuje ją na torturę wyczekiwania i niepewności? Z kim spędza noce, gdzie bywa? Swoją emocjonalną opowieścią o trudnej miłości i nieustannej tęsknocie kobieta prowadzi widzów przez noc. Kiedy kochanek pojawia się, milczący i nieobecny myślami, wszystkie uczucia czekającej kobiety wracają z jeszcze większą siłą – bohaterka oscyluje między czułością i goryczą, wzruszeniem i złością. Jest w tym piękno i ból, a do tego wprost fascynujący urok. „Piękny nieczuły” to historia o miłości, tęsknocie i pragnieniach.

Jak mówi reżyser, Edward Wojtaszek: Ten tekst nie stracił na swojej aktualności: cudowne osoby, funkcjonujące w życiu publicznym, nadal bywają upokarzanymi ofiarami w życiu prywatnym. Jean Cocteau napisał ten tekst dla Edith Piaf, kiedy wysłuchał jej opowieści o jej przeżyciach.

Tłumacząc ten tekst na nowo, myślałem o Natalii Sikorze jako wykonawczymi. Jak na razie – odpukać! - wszystko wskazuje na to, że się nie pomyliłem. Tytułową rolę zagra Paweł Ciołkosz.

Odtwórczyni głównej roli, Natalia Sikora, dodaje – To spotkanie z Upiorem Miłości. Znacie taką Miłość?

Premiera już 22 czerwca! Kolejne spektakle 23-26.06 oraz 30.07-2.08 i 9-10.08. Bilety online dostępne na www.teatrpolonia.pl oraz w kasach teatru. Zapraszamy!

PIĘKNY NIECZUŁY

Przekład i reżyseria: Edward Wojtaszek | Scenografia i kostiumy: Weronika Karwowska | Muzycy: Wojciech Ruciński (aranżacje i bas), Krzysztof Nowicki (gitara), Maurycy Idzikowski (trąbka) | Asystent scenografa i kostiumologa: Małgorzata Domańska | Producent wykonawczy: Magdalena Kłosińska | Asystent producenta wykonawczego: Katarzyna Żukowska | Obsada: Natalia Sikora i Paweł Ciołkosz