Trzy premiery wystawi w jubileuszowym, 70. sezonie bielski Teatr Lalek Banialuka – zapowiedziała dyrektor sceny Lucyna Kozień. Największym wydarzeniem sezonu będzie 28. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej pod koniec maja 2018 r.

„Festiwal to bardzo istotne wydarzenie światowej rangi. Pracujemy już nad programem. Moim marzeniem jest, aby sprowadzić m.in. teatr z Afryki. To ogromne wydarzenie logistyczne i finansowe, ale jestem dobrej myśli. Wiemy już, że festiwalowi towarzyszyła będzie m.in. wystawa afrykańskich lalek i marionetek z kolekcji Oleńki Darkowskiej-Nidzgorskiej” – powiedziała Kozień.

Szefowa sceny powiedziała, że otwarcie sezonu zbiegnie się z prezentacją 300. premiery na deskach Banialuki. Będzie nią spektakl „Buratino” na motywach „Złotego kluczyka” Aleksego Tołstoja w reżyserii Słowaka Mariana Pecki. Premiera 22 września uświetni galę z okazji 70-lecia teatru.

W listopadzie widownia po raz pierwszy zobaczy skierowany do najmłodszej widowni spektakl „Smacznego, proszę wilka” baśniopisarki Marty Guśniowskiej, która wyreżyseruje sztukę. To opowieść o starym wilku, który oczekuje na ostatnią podróż. Mimo przygotowań, śmierć nie nadchodzi. Pojawia się natomiast zając. Sztuka jest opowieścią o prawdziwej przyjaźni.

„Na przełomie lutego i marca chcemy wystawić +Oresteję+ Ajschylosa. Choć powstała tak dawno, wciąż ma uniwersalną wartość i może być ważnym przyczynkiem do tego, co współcześnie dzieje się wokół nas. Do współpracy przy tym spektaklu zaprosiliśmy Francoisa Lazaro, znakomitego twórcę tak głośnych przedstawień, jak +Samotność+ czy +Król umiera+” – powiedziała Lucyna Kozień.

Sezon zwieńczy Festiwal, który odbędzie się w dniach od 22 do 27 maja.

Festiwal odbędzie się 52 lata po pierwszym przeglądzie, zorganizowanym w 1966 r. przez Jerzego Zitzmana. Jak przypomniała Kozień, początkowo nosił on nazwę „Bielskie Rendez-Vous”. Z czasem stał się jednym z najbardziej znaczących przeglądów lalkarskich w świecie. Do końca lat 80. było to jedyne w Europie miejsce spotkań teatrów z Wschodu i Zachodu oraz konfrontacji scen z Europy i spoza niej.

Od 1966 r. w Bielsku-Białej wystąpiło ponad 350 teatrów z ponad 50 krajów świata. Na festiwalu można było zobaczyć legendarne teatry, przedstawienia wytyczające nowe kierunki w sztuce lalkarskiej i artystów tworzących historię światowego lalkarstwa.