Teatr Ludowy w Krakowie rozpocznie nowy sezon artystyczny od dwóch spektakli: "Trik Patryka", mówiącego o tolerancji oraz "Zahipnotyzuj mnie" - opartego na muzyce Zygmunta Koniecznego. Natomiast w listopadzie pokaże "Życiorysy Nowej Huty".

Premiera najnowszego spektaklu Teatru Ludowego "Trik Patryka" wg. Kristo Sagora w reż. Mateusza Przyłęckiego, odbędzie się 18 września. Głównym tematem tego przedstawienia jest problem inności i tolerancji.

"Spektakl ma być grany w szkołach, a towarzyszą mu warsztaty oraz lekcje z nauczycielami. Celem tego projektu jest próba podjęcia tematu - rozmowy, która ma uczyć tolerancji i tego jak patrzyć na innego, bez stereotypów" - powiedziała dziennikarzom dyrektorka teatru Małgorzata Bogajewska.

Kolejną premierą, 7 października, będzie przedstawienie w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, zatytułowane "Zahipnotyzuj mnie" oparte na muzyce i piosenkach Zygmunta Koniecznego.

"To muzyczno - plastyczny spektakl, który zrealizowaliśmy przy wsparciu finansowym miasta, w 80-lecie urodzin mistrza Zygmunta Koniecznego. To swoisty ukłon w stronę jego twórczości, a w spektaklu znajdą się wszystkie lubiane piosenki kompozytora: "Groszki i róże","Grajmy Panu", "Oczy tej małej", "Karuzela z Madonnami" - dodała Bogajewska. Wykonawcami będą m.in.: Barbara Szałapak, Marta Bizoń, Karol Polak i Jacek Wojciechowski, ale też absolwentki krakowskiej PWST: Weronika Kowalska i Paulina Kondrak.

"Próbowałem uratować jak najwięcej oryginalnych aranżacji i rozwiązań harmoniczno-muzycznych Zygmunta Koniecznego, którego znam od bardzo dawna. Nie chciałem zbytnio ingerować w materię muzyczną jego piosenek, bo są znakomicie napisane" - powiedział PAP kierownik muzyczny i autor przedsięwzięcia Konrad Mastyło.

Teatr Ludowy, mieszczący się w Nowej Hucie, przygotowuje też spektakl "Życiorysy Nowej Huty". Autorkami scenariusza spektaklu są Gabriela Muskała i Monika Muskała. Inspiracją do napisania scenariusza były rozmowy z mieszkańcami dzielnicy i spacery po znanych i nieznanych miejscach Nowej Huty. Premierę przewidziano na 25 listopada, na scenie "Stolarni". To, jak twierdzi reżyserka spektaklu Gabriela Muskała "historia człowieka zagubionego w czasie i przestrzeni, który powraca do miasta, by odtworzyć swoją biografię, bo wydaje mu się ze z Nową Huta był kiedyś związany".

W planach repertuarowych na styczeń i marzec 2018 r. znalazły się także: inscenizacja "Sędziów" Stanisława Wyspiańskiego w reż. Małgorzaty Bogajewskiej i spektakl dla dorosłych pt. "Baśnie z tysiąca i jednej nocy", w reż. Marcina Wierzchowskiego.