To wyróżnienie nie tylko dla zespołu organizującego Festiwal Szekspirowski, ale też dla Gdańska, regionu oraz Polski – powiedział w środę dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego prof. Jerzy Limon o prestiżowej nagrodzie EFFE Award, którą dostał festiwal.

Szef GTS zaprezentował podczas briefingu prasowego w siedzibie teatru szklaną statuetkę EFFE Award.

Ogłoszenie i wręczenie nagrody odbyło się w poniedziałek wieczorem podczas Arts Festivals Salon w Brukseli. Nagroda jest przyznawana przez Stowarzyszenie Festiwali Europejskich (EFA - European Festivals Association) we współpracy z Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim. Honoruje wyznaczające nowe trendy festiwale związane ze sztuką.

„Czujemy się bardzo wyróżnieni i bardzo nam to schlebia. Nie ukrywam, że było to dla nas wielkie zaskoczenie, nie dlatego, żebyśmy nie doceniali swojego festiwalu, ale dlatego, że nas zauważono spośród tej masy festiwali w Europie – stowarzyszenie EFA skupia bowiem ok. 10 tysięcy imprez festiwalowych na kontynencie” – powiedział dziennikarzom prof. Limon.

Oprócz Festiwalu Szekspirowskiego laury przypadły także FMM Sines-Festival Musicas do Mundo (Portugalia), European Film Festival Palic (Serbia), Utrecht Early Music Festival (Holandia) oraz Altofest International Contemporary Live Arts (Włochy). Nagrodę specjalną otrzymał zaś Edinburgh International Festival z Wielkiej Brytanii.

Na liście finałowej EFFE Award (Europe for Festivals, Festivals for Europe) znalazło się w tym roku 26 wydarzeń kulturalnych z całej Europy, wytypowanych spośród 715 zgłoszeń.

Dwa lata temu w pierwszej edycji konkursu EFFE Award było 12 laureatów, a wśród nich Malta Festival Poznań.

Zdaniem Limona, na sukces Festiwalu Szekspirowskiego wpłynął fakt, że gdańska impreza nie skupia się jedynie na prezentacji sztuk teatralnych. „Dbamy bowiem też o działalność edukacyjną i naukową. Organizujemy wydarzenia integrujące lokalną społeczność i różne pokolenia. Mieliśmy programy edukacyjne, w których uczestniczyły dzieci 3-letnie, a najstarsza uczestniczka miała 93 lata” – dodał.

Oprócz statuetki organizator konkursu zapewnia też laureatowi międzynarodową kampanię promocyjną wydarzenia, które zostało docenione przez jury.

„Już sama nagroda jest przecież znakiem jakości i to nas bardzo cieszy. Będziemy to wykorzystywać jak się tylko da i na pewno to będzie zwracało na nas uwagę. Nie wątpię, że będzie to miało wpływ na nasze międzynarodowe kontakty. Celem nadrzędnym jest stworzenie w naszym teatrze centrum działań artystycznych i edukacyjnych o znaczeniu międzynarodowym. Taka europejska nagroda na pewno przybliży realizację tego zadania” – ocenił Limon.

Festiwal Szekspirowski jest jednym z największych międzynarodowych wydarzeń teatralnych w Europie i jedynym tego typu w Polsce.

W dorobku imprezy są występy blisko 220 różnych zespołów teatralnych z ponad 30 krajów, m.in. realizacje takich wybitnych twórców jak: Peter Brook, Luk Perceval, Lew Dodin, Eimuntas Nekrosius, Oskaras Korsunovas, Roberto Ciulli, Robert Sturua i wielu innych.

Festiwalowi towarzyszy co roku konkurs na Najlepszą Inscenizację Szekspirowską sezonu, a nagrodą w nim jest prestiżowy Złoty Yorick. Festiwal Szekspirowski to także okazja do międzynarodowych dyskusji z udziałem twórców, publiczności, teatrologów i krytyków. W ramach festiwalu organizowany jest też bogaty program edukacyjny "Letniej Akademii Szekspirowskiej".

Najbliższym wydarzeniem w GTS będzie Tydzień Litewski w dniach 6-12 października, organizowany w ramach cyklu Teatrów Europy. Do tej pory w gdańskim teatrze odbyły się: Tydzień Brytyjski, Flamandzki, Gruziński, Rumuński, Niemiecki i Ukraiński.

„Litwa jest dziś czołowym krajem w Europie pod względem osiągnięć teatralnych. Przyjedzie absolutna czołówka tamtejszych reżyserów - Eimuntas Nekrosius, Oskaras Korsunovas i Rimas Tuminas. To jest tak jakby na Litwie zrobiono festiwal teatru polskiego i zaproszono tam np. Krzysztofa Warlikowskiego, Grzegorza Jarzynę i Jana Klatę” - powiedział Limon.

W grudniu natomiast w GTS odbędzie się Tydzień Węgierski.