„Makbet” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz to najnowsza produkcja wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol. Premiera przedstawienia odbędzie się w piątek na Dużej Scenie.

„Makbet” to jedna z najczęściej wystawianych sztuk Wiliama Szekspira. Historia losów szkockiego króla Makbeta to opowieść o żądzy władzy i konsekwencjach dokonanej zbrodni.

Jak podkreśliła rzeczniczka Teatru Muzycznego Capitol Joanna Kiszkis, „Makbet” w realizacji Agaty Dudy-Gracz opowiada o pokuszeniu i winie, o zaczynie zła, który w sobie noszą ludzie, o tym, jak tragicznie splata się w nas dziedzictwo antyku i chrześcijaństwa.

„Agata Duda-Gracz z niezwykłą precyzją analizuje związki między postaciami: szukając pokrewieństw, zależności i motywów sięga do źródeł historycznych i tworzy wieloznaczne, przejmujące tło dla głównych wątków dramatu” - podkreśliła Kiszkis.

Reżyserka spektaklu dokładnie opisała pokrewieństwa między postaciami i nazwała te postaci. Dlatego też w przedstawieniu występuje ponad 40 osób. „Świat musi składać się z ludzi. Żeby ta sprawa nie była nam obojętna, żebyśmy mogli opowiedzieć się po jednej czy drugiej stronie, musimy zrozumieć ludzi, których Makbet niszczy. Jeśli nie pokochamy Fleance’a, syna Banqua, to nie obejdzie nas jego los, jeśli Banquo nie będzie miał żony, która go opłakuje, nie będziemy mogli mu współczuć” – powiedział Duda-Gracz.

Podkreśliła, że „Makbet” to sztuka mówiąca o dramacie sumienia. „Wszyscy tutaj, z władcą-mordercą na czele, wiedzą, że robią źle. Wiedzą, że wszystko, co uczynią, będzie złe, zdają sobie z tego sprawę, a jednak to robią. Bez usprawiedliwień. Nie w dobrej wierze, przeciwnie. Czynią zło rozmyślnie i nie tłumaczą się z niego” - podkreśliła.

Duda-Gracz oprócz reżyserii podjęła się również adaptacji sztuki oraz opracowania scenografii i kostiumów. Muzykę do spektaklu napisami Maja Kleszcz i Wojciech Krzak. Tytułową rolę zagra Cezary Studniak, a Lady Makbet Magdalena Kumorek.

W spektaklu wystąpi niemal cały zespół Teatru Muzycznego Capitol, ale również aktorzy z Krakowa, Poznania, Wrocławia i Warszawy oraz studenci Studium Musicalowego Capitol.

Premiera „Makbeta” odbędzie się w piątek na Dużej Scenie wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol.